Při správné léčbě v poradně se počet záchvatů výrazně sníží

Počet záchvatů a jejich intenzita se tak mohou snížit o víc než polovinu. „Trpěla jsem migrénami dvacet let. V naší rodině je to bohužel dědičné,“ postěžovala si paní Marta z Havlíčkova Brodu. Takových pacientek má lékařka, neuroložka Jana Polívková, v evidenci poradny, která se zaměřuje právě na bolesti hlavy, několik stovek. Většina z nich jsou ženy ve věku 30 až 60 let.

„Migréna je z valné většiny typicky ženská záležitost. Opravdu je dědičná. V dětství mohou migrénou trpět i chlapci, ale u nich problémy brzy odezní. Zato u žen se počet migrénových záchvatů často naopak zvyšuje s hormonální aktivitou a menstruací,“ vysvětlila lékařka. Myšlenka založení poradny, která pomáhá takto trpícím pacientům vznikla ve spolupráci s jednou farmaceutickou firmou v rámci projektu Makovice. Otevřena je prakticky denně, protože nemocných s migrénami neustále přibývá.

Trpět je zbytečné

„Při každém záchvatu jsem byla prakticky vyřízená. Nejdřív jsem měla bolesti párkrát do roka, pak už každý měsíc. Zvracela jsem, léky nepomáhaly,“ nastínila paní Marta. Podle lékařky Polívkové je už dneska v době rozvinuté medicíny zbytečné, aby pacienti tak trpěli. „Samozřejmě musíme nejdřív zjistit podrobnosti. Každého nového pacienta vyzpovídám. Musím vědět, jak dlouho bolest trvá a co ji vyvolává. Podle toho určím léčbu,“ řekla neuroložka.

Každý pacient dostane proto od lékařky diář, kam si zaznamenává podrobnost o průběhu nemoci. Léčba migrény trvá asi rok. Pacienti užívají buď preventivní léky denně, nebo speciální přípravky, které si berou těsně před propuknutím záchvatu.

„Mně pomohla akupunktura,“ svěřila se paní Marta. Jak tvrdí, její potíže se výrazně zmírnily.

To ale podle neuroložky Polívkové není žádná chyba. „Není nutné odkázat pacienta jenom na léky,“ upřesnila lékařka. Může zabrat i akupunktura nebo rehabilitace.