Brněnští „vojáci“ při nich připomněli československou armádu 30. let minulého století. „Náš klub navazuje na tradici Hraničářského pluku číslo 19, který koncem třicátých let obsazoval pohraniční pevnosti a měl sídlo v Žamberku, ale tady představujeme československou armádu z první republiky,“ uvedl Petr Podroužek z Klubu vojenské historie Hraničářský pluk 19, jenž se však věnuje vojenské historii celé první poloviny 20. století.

Zájemci se tak mohli seznámit s vystavenou dobovou výzbrojí a výstrojí, ale i dalšími proprietami, bez kterých se prvorepublikové vojsko neobešlo, jako jsou například polní telefony, ale i učebnice taktiky či topografie. „Co měl jiného voják ve svém volném čase dělat než se věnovat samostudiu? Určitě nepil a nebavil se se ženštinami,“ podotkl s úsměvem Petr Podroužek.

Zdroj: Deník / Lenka Mašová

Vojenská historie je časově náročný koníček, protože s sebou nese jak neustálé shánění a udržování výzbroje a výstroje, ale také nekonečné hodiny strávené v knihovnách a archivech při pátrání po dalších doložených informacích či dobových fotografiích. K tomu se také počítá čas strávený při různých akcích, jako jsou výstavy, ukázky vojenských akcí či piety.

Také tahle „legrace“ není právě z nejlevnějších. Třeba takové lidově řečené „kopřiváky“, tedy kalhoty, které „koušou“, sotva se v nich voják trochu zpotí, dnes vyjdou na tři tisíce. „Tak drahé kalhoty na denní nošení jsem si ještě nekoupil. K tomu ještě čtyři tisíce za blůzu, aby byl celý komplet. Uniformy se tehdy šily z vlněného sukna, protože stát je dělal z toho, co měl. Agrárníci byli vládní stranou, takže se látky na uniformy vyráběly z vlny a lnu, tedy z domácí produkce, kterou bylo třeba podpořit. Bavlna se dovážela z Turecka. Ale třeba Němci nebo Britové na tom byli stejně. Sice měli kolonie, ale nevlastnili bavlníkové plantáže,“ doplnil Petr Podroužek.

„Prvorepublikové“ meziříčské historické slavnosti symbolicky zahájil příjezd prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, jehož na zámeckém nádvoří vítali jak zástupci města, tak i špalír dobově oděných obyvatel s vlaječkami a další návštěvníci. Na pódiu se následně hrál swing, tančil se charleston a nechyběly ani dobové módní přehlídky, historické bicykly, dobový fotoateliér i kavárna či střelnice a program pro nejmenší.