Tentokrát se návštěvníci každoroční kulturní akce přenesou do období třicetileté války. „Netradičně se začne v pátek 4. září večer na Náměstí, program pak bude pokračovat v průběhu celé soboty v zámeckém areálu,“ popsala místa, kde se akce odehraje, Lucie Pavelcová z velkomeziříčského muzea. To ve spolupráci s městem a Českou asociací přátel vojenské historie velkolepou akci organizuje.

V pátek navečer se účastníci Historických slavností sejdou přímo v centru města. „Páteční program na Náměstí bude zahájen v půl osmé večer, kdy bude verbovaná domobrana. Následovat bude pochodňový průvod na zámek, potrestání zběhů a na závěr ohňová show,“ informovala Pavelcová.

Sobotní program začne v půl desáté dopoledne, tentokrát v areálu velkomeziříčského zámku. „Účinkující se na pódiu na zámeckém nádvoří budou střídat až do osmnácti hodin. Návštěvníci se mohou těšit na kejklíře, komediální šermířské přestavení, dobovou kapelu, ukázky historických tanců či scénický šerm. U stánků si zase budou moci prohlédnout zručnou práci řemeslníků,“ vyjmenovala Pavelcová.

Vstup do areálu zámku je zdarma. „Sobotní program zpestří také příjezd Albrechta z Valdštejna s celou jeho družinou,“ nastínila „třešničku na dortu“ Pavelcová.

Příjezd nejvyššího velitele císařských vojsk se očekává okolo jedenácté hodiny dopolední. Albrecht z Valdštejna přijede záhy po nástupu vojenských jednotek a jejich představení. To ale ani zdaleka není vše, co návštěvníky velkomeziříčského zámku v sobotu čeká. „Na své si přijdou i příznivci zbraní a vojska, pro které bude připravena oblíbená vojenská šarvátka v zámeckém parku,“ připomenula další atrakci Pavelcová.