„Opatření proti rozvodněnému toku by sahalo od Uhřínovské ulice až ke Kablovce,“ popsal rozsah zabezpečení velkomeziříčský starosta František Bradáč. Ve městě je soutok dvou říček – do Oslavy se vlévá Balinka.

Velké Meziříčí nechalo projekt na protipovodňová opatření zpracovat v loňském roce. Na ministerstvu zemědělství se jejich žádost podle radnice posunuje blíž a blíž k cíli.

200 milionů korun

Celá částka by byla hrazena ze státního rozpočtu. „Musíme ovšem vypracovat projektovou přípravu zhruba za milion a čtvrt a také zajistit výkupy potřebných pozemků. Zároveň bychom přijali závazek, že po vybudování převezmeme valy a stěny do své správy a budeme jejich údržbu hradit z městského rozpočtu,“ popsal postup starosta Bradáč.

Na většině trasy, kde by podle modelu hrozilo rozlévání vody, by byly vybudovány násypné valy. Některá místa by mohla chránit mobilní stěna. „Vzhledem k tomu, že by se dala lehce odstranit, bylo by možné dostat se v případě potřeby na břeh a vykonat tam nezbytné práce,“ vysvětlil dále Bradáč.

Obyvatelé by plánované valy a stěny uvítali. „Nevidím důvod, proč by takové opatření nemohlo chránit i naše město. Povodeň v osmdesátých letech byla ničivá,“ sdělil Jiří Pospíšil.

„Podobných projektů se po České republice připravuje celá řada. Odborníci posuzují, jak často k povodním dochází a jaká škoda v případě takovéto katastrofy vznikla,“ vysvětlil starosta Bradáč.

Největší povodeň v novodobé historii zasáhla město v květnu 1985. Náměstí tehdy bylo pod vodou. „Ale rovněž v posledních dvou třech letech nám voda pohrozila,“ připomněl starosta.

Lucie Kučerová