Tento nešvar přidělává pravidelně práci pracovníkům svozové firmy ODAS. „Není naše povinnost takto odložený odpad svážet, ale děláme to. Vše posbíráme a prostranství vyčistíme, pro město jsou to však náklady navíc. Bohužel, dost často se tam den poté, co uklidíme, objeví odpadky nové," uvedl Miloslav Odvárka, ředitel firmy ODAS.
Podle něj neodkládají stohy kartonu ani tak běžní občané, ale spíš drobní podnikatelé. Objemný odpad, jako je mimo jiné papír, sklo či plasty, přitom mohou obyvatelé Žďáru a obcí, s nimiž má ODAS smlouvu, bezplatně odevzdat ve sběrném dvoře. Platbu za ně provede obec. Zaplatit je naproti tomu třeba za uložení různých stavebních sutí, eternitu, střešních krytin a podobně.
„Tím, že lidé odkládají odpad na veřejné prostranství a zakládají černé skládky, porušují zákon. Za tento přestupek bychom mohli uložit i pokutu, ale je velmi těžké zjišťovat viníka. Takto zarovnané kontejnery velice kazí vzhled města a často je to bohužel i v centru, například ve Veselské ulici," popsala Miluše Kozáková ze žďárského komunálního odboru.
Dalším hojně rozšířeným nešvarem je i chybné třídění biologicky rozložitelného odpadu. „V popelnicích u rodinných domů je vytříděný perfektně. Výrazně horší je to však na sídlištích," konstatoval Odvárka. Obyvatelé si často nádoby pletou s kontejnery na směsný odpad a hází do nich v podstatě cokoliv.
Někteří lidé zase bioodpad sice vytřídí, ale s ním vyhodí do nádoby i igelitový sáček, v němž je obsah uložen. „Město proto chystá informační letáky, kde budou kompletní informace z oblasti odpadového hospodářství. Letáky budou dodány do všech domácností ve Žďáře i jeho místních částech v letním období," dodala Miluše Kozáková.