„V rámci veřejné služby pracovalo u Technických služeb Velké Meziříčí celkem patnáct osob a jedna koordinátorka. Kromě koordinátorky, jejíž činnost je placena podle smlouvy úřadem práce, u nás všichni skončili dnem vyhlášení dobrovolnosti této služby. Tedy začátkem prosince," sdělil jednatel společnosti Jaroslav Mynář.

V důsledku odchodu těchto lidí zaznamenali ve Velkém Meziříčí obrovský výpadek v pracovní síle a museli přeorganizovat harmonogram. Uchazeči o práci například zametali ručně chodníky a komunikace, podíleli se na údržbě veřejného prostranství nebo se zabývali natěračskými pracemi.

Pomoc v zimě

Už nyní chybí podle vyjádření starostky Marie Smejkalové pomocné ruce v Křižanově. Do 30. listopadu v městysi prováděli veřejnou službu tři lidé. „Na údržbu chodníků a komunikací nám nyní zůstali dva stálí zaměstnanci. Kdyby třeba jeden z nich onemocněl, okamžitě by to bylo znát," konstatovala rovněž šéfka křižanovské radnice Smejkalová.

O zřízení veřejné služby uvažovali i ve Věcově na Novoměstsku, kde mají s veřejnou službou dobré zkušenosti z předchozích let. V roce 2010 byla u úřadu uzavřena jedna smlouva na veřejnou službu, v začátku roku 2011 smlouvy dvě. „Chystali jsme se, že přijmeme pracovníky na zimu, aby nám vypomohli s údržbou komunikací, avšak soud činnost zrušil," řekl starosta Zdeněk Vraspír.

Úbytek nezaměstnaných, kteří odmítli dále vykonávat veřejnou službu, evidují mimo jiné ve Žďáře nad Sázavou nebo v Novém Městě na Moravě. Řady však neprořídly stoprocentně. Jak uvedla Miroslava Machková, ředitelka Občanského sdružení Ječmínek, pod jehož dohledem práce klienti úřadu práce prováděli, dva lidé u úklidu okresního města setrvávají i nadále.

Se třemi lidmi bez zaměstnání počítají při údržbě také novoměstské technické služby. „Prozatím odešel jen jeden pracovník," podotkl jednatel společnosti František Laštovička. „Svoji práci odvádějí dobře, byla by škoda, kdyby skončili," dodal.

Zatímco v loňském roce organizovaly veřejnou službu obce, letos uzavíraly smlouvy se zaměstnavateli přímo úřady práce. Ty mohly na veřejnou službu bez odměny posílat lidi, kteří byli aspoň dva měsíce bez práce. Pokud by odmítli, přišli by o podporu a dávky a museli by si platit i pojištění.

„Od začátku tohoto kalendářního roku bylo do veřejné služby na Žďársku zařazeno celkem 378 klientů úřadu práce, vykonávalo ji 197 osob," informoval mluvčí krajské pobočky Úřadu práce v Jihlavě Miloš Zauf. Nejvíce lidí tak činilo na Velkomeziříčsku, a to jednaosmdesát osob.

Pracovní doba byla zahajována v pracovních dnech v čase od 6 do cirka 8 hodin s ohledem na charakter práce a požadavky organizátora veřejné služby, celkově v rozsahu nejvýše 20 hodin týdně. Nejčastěji se jednalo o úklidové práce a pomocné práce v regionu měst a obcí, v kulturních a sportovních zařízeních měst a obcí, pomocné administrativní práce nebo pomoc při sociální asistenci v domovech s pečovatelskou službou.