Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městské divadlo zčervená. Barvu Žďárští vybrali v anketě

Žďár nad Sázavou - Barvu pro novou fasádu městského divadla vybírali Žďárští v anketě. Nejvíce se líbila vínově červená varianta. Té konkurovaly modrá, zelená a současný střízlivě šedý vzhled budovy.

13.5.2015 1
SDÍLEJ:

Úpravy budovy divadla ve Žďáře připravili projektanti brněnského Ateliéru WIK. Foto: Městský úřad Žďár nad Sázavou

„Červenou preferovalo 430 z celkem 587 hlasujících obyvatel Žďáru, pro ostatní návrhy se vyslovilo jen několik desítek lidí," uvedl starosta Zdeněk Navrátil s tím, že radnice výsledek ankety přijala. Při zateplení budovy, které radní připravili na letošní rok, tak získá fasáda divadla červený odstín.

„Na barevnosti jsme se dohodli s autory, projektanty i zástupci komise a odboru rozvoje a územního plánování městského úřadu," potvrdil Zdeněk Navrátil. Jak starosta dále dodal, až bude určen dodavatel stavby, přijde ještě „na přetřes" řešení intenzity kontrastu mezi kameninovým obložením budovy a fasádou.

Hotovo do 31. října

„Rozhodne se také o struktuře fasády. Předpokládáme, že omítka nebude takzvaně rovná, rádi bychom pro ni zvolili nějakou zajímavou strukturu," řekl starosta Navrátil.

Zateplení městského divadla bude stát kolem 17 milionů korun. Státní fond životního prostředí podpořil akci dotací.

Dodavatele stavby zatím radnice nezveřejnila, i když výběrové řízení už skončilo. Minulý týden dobíhaly odvolací lhůty pro případné protesty neúspěšných účastníků konkurzu a momentálně ještě nemají úředníci potvrzení od všech účastníků výběru, že obdrželi písemné vyrozumění o výsledku řízení. „Předpokládáme, že vše budeme vědět po 20. květnu," upřesnila mluvčí městského úřadu Nikola Adlerová.

Podle vyjádření starosty Zdeňka Navrátila začnou práce na divadle v červnu. Smlouvu s dodavatelem chtějí radní podepsat co nejdříve. „Pokud půjde vše dobře, mohly by být práce 1. června zahájeny. Abychom nepřišli o dotace, musí být zateplení dokončeno do 31. října," uvedl Navrátil.

Katalogová cena projektu byla 24,5 milionu. Po výběrovém řízení se částka snížila na zhruba sedmnáct milionů korun. Státní fond životního prostředí na zateplení divadla přispěl dotací. „Počítáme přibližně s částkou v celkové výši pět a půl milionu korun," informovala o dotaci mluvčí Adlerová.

Vnější podobu domů ve Žďáře mění zateplování často, a výsledek se vždy Žďáranům nelíbí. Anketu o barvách pro místní divadlo radní vypsali, aby se obyvatelé mohli do rozhodování o vzhledu města zapojit. „Zároveň s anketou se ale rozhořela ostrá debata mezi odborníky, u kterých vínová barva nebyla favoritem," řekl starosta Zdeněk Navrátil. „Dostal jsem mnoho podnětů od architektů, a nejen od místních. V názorech se diametrálně rozcházeli s tím, co vybrali obyvatelé Žďáru," poznamenal Navrátil.

Divadlo ovšem bude barevné podle hlasování účastníků průzkumu. „Červená mi přijde dost divoká, ale v anketě jsem nehlasoval. Aspoň že se úředníci řídili názorem lidí, když už ho po nich chtěli. Ale taky jsem zvědavý, jak dlouho budou ankety lidi bavit," řekl Jakub Černý ze Žďáru. „Mně se ta červená líbí a jsem ráda, že se na divadlo nakkonec opravdu použije. Podle mě to bude vypadat zajímavě," myslí si Tereza Šmídová.

Podle starosty je v budoucnu třeba zabývat se i okolím budovy divadla. „Do divadla se třeba vstupuje přímo z komunikace. Řešení ale bude potřebovat celé Doležalovo náměstí a okolí budov, které tam stojí," sdělil Zdeněk Navrátil.

--------------

Ankety ve Žďáře

Radní vyhlásili pro obyvatele města zatím čtyři ankety. Nejvíce jich letos zatím hlasovalo v prvním průzkumu ohledně barevnosti a loga divadla 587 účastníků. Následovaly další ankety. Únor: do průzkumu o barvě fasády Hotelového domu Morava se aktivně zapojilo 152 lidí.

Na otázku, který úsek okolí řeky Sázavy ve Žďáře by se měl nejdříve revitalizovat, odpovědělo celkem 151 respondentů.

Březen: K případnému instalování sochy na náměstí jako připomínky tradice síťkování ve Žďáře nad Sázavou se vyjádřilo 124 účastníků.

Autor: Martina Lorencová

13.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
V posledním zápase podzimu proti sobě nastoupily BKS a La Bomba. Z výhry se radoval prvně jmenovaný celek 2:1 díky dvěma zásahům Davida Landsmana.
3

Žďárské ligy v malé kopané vedou po podzimu Kozel B a Cikháj

Rozhodčí. Ilustrační foto.

Napadený rozhodčí je v domácím léčení, trest vynese komise příští týden

Pustil do domu cizí ženu, přišel o 63 tisíc korun

Nové Veselí – Na důvěřivost doplatil šestaosmdesátiletý důchodce z Nového Veselí na Žďársku.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

OBRAZEM: Děti z Vysočánku si pohladily krajtu

Žďár nad Sázavou – Netradiční zážitek za sebou mají děti ze žďárské Mateřské školy Vysočánek. Ve středu dopoledne je navštívilo duo Eden s ukázkou představení s opičkami, pudlíky a hady – krajtou albínskou a hroznýšem královským.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení