Bezpečnostní asistenti jsou nasazeni v blízkosti škol a v místech s rušným provozem, zajišťují hlavně bezpečné přecházení dětí a školní mládeže. Dva nyní dohlížejí na přechody u křižovatky ulic Bratří Čapků a Wolkerova a dva působí v sídlišti Sta-lingrad v ulicích Revoluční a Brodská. Městští policisté chtějí ale řady bezpečnostních asistentů dál rozšířit. „Rádi bychom přijali ještě další dva. Kdo má zájem tuto službu vykonávat, může nás kontaktovat telefonicky nebo e-mailem," doplnil Kunc.

Pomocníci městských policistů u žďárských přechodů vykonávají placenou službu. „Pracují na dohodu o provedení práce, a to ve dnech školního vyučování, jednu hodinu denně mezi 7. a 8. hodinou ranní, jejich odměna činí sedmdesát korun za hodinu," přiblížil vedoucí žďárských strážníků.

Muži, kteří nyní ve Žďáře na přechody dohlížejí, jsou důchodci. „Všichni jsou také aktivními řidiči, protože je potřeba, aby se orientovali v silničním provozu a znali pravidla bezpečnosti," dodal Kunc. V tom, jak se mají u přechodů pro chodce chovat ve vztahu k chodcům i řidičům, byli rovněž všichni bezpečnostní asistenti řádně proškoleni, školení zajistil odbor dopravy městského úřadu.

Pomocníci strážníků u přechodů jsou vybaveni speciálním oblečením. Nosí například oranžovou vestu s nápisem Škola, pod ní mají ale oblečenou bundu v reflexní žlutozelené barvě. „V kombinaci těchto barev je člověk nepřehlédnutelný, což je prvořadé. Je to dobře viditelný signál pro chodce, aby správně přecházeli, ale také pro řidiče, aby zvolnili rychlost," doplnil ještě Martin Kunc, vedoucí městských strážníků.

Žďárská městská policie začala služeb prvních dvou bezpečnostních asistentů využívat letos v květnu.