„Změnili jsme trochu pravidla, všechny peníze z privatizace bytů půjdou do Fondu rozvoje bydlení. Navíc snížíme úroky z úvěrů a to pod dvě procenta. Tento krok si můžeme dovolit proto, že už nejsme vázáni podmínkami státu, ale můžeme si je určovat sami," prozradil novoměstský starosta Michal Šmarda. V poslední privatizaci získalo město téměř deset milionů korun. I tyto peníze jsou nyní k dispozici žadatelům o půjčku z Fondu rozvoje bydlení.

Zlepšení estetiky

Lidé mohou ze zmíněného fondu čerpat peníze na celou řadu stavebních zásahů. To se týká jak majitelů nemovitostí, tak i sdružení vlastníků bytových jednotek. Je možné tak zrealizovat výměnu oken, zřízení domovní čistírny odpadních vod, půdní vestavbu, obnovu bytového jádra či balkonu a další. Z pozměněného fondu mohou obyvatelé Nového Města a jeho místních částí začít čerpat úvěry už letos, v druhém kole výběrového řízení, které bude vyhlášeno po prázdninách.

A ještě jednu zajímavou změnu ve Fondu rozvoje bydlení připravuje novoměstská radnice, tentokrát ve spolupráci s komisí pro rozvoj města. „Bude možné žádat také o dotace na fasády a to tehdy, když se společně dohodneme, jak bude nový vzhled nemovitosti vypadat. Jde nám o celkové zlepšení estetiky Nového Města," vysvětlil Michal Šmarda.

Komise pro rozvoj města má nyní za úkol vypracovat takzvanou barevnou mapu města, která by měla ukázat estetický záměr především v klíčových částech Nového Města na Moravě.

„Příspěvky na fasády by se proto měly zrealizovat až v příštím roce, nejdříve musí komise rozhodnout, jak by město mělo barevně vypadat. Jde o to, aby pak lidé věděli, že mohou dostat dotaci ve chvíli, kdy budou souhlasit, že se přizpůsobí barevnému trendu ve městě," nechal se slyšet starosta Šmarda.

Novinka čeká také byty ve vlastnictví města obsazené nájemníky. „Třicet procent z toho, co vybereme na nájemném, použijeme na opravy bytového fondu. Dělá to téměř tři miliony ročně. Lidé, kteří v bytech bydlí, budou vědět, že část zaplaceného nájemného se jim vrátí v podobě oprav," objasnil Šmarda.

Město vlastní v současné době necelé tři stovky bytových jednotek. „Byty už dlouhodobě nejsou v dobrém stavu. Mnohé z nich jsou zvenku zateplené, mají nové fasády i lodžie, ale vnitřní rozvody by si už výměnu zasloužily," vyjádřil se starosta.