„Kampaň začala novinovými články a pokračovala plakáty, které jsme nechali vyvěsit po celém městě. Cílem této první fáze ale není to, aby se nám lidé ihned nahlásili k trvalému pobytu, chtěli jsme spíše vyvolat diskusi a zjistit, co dělat proto, abychom mohli zajistit pravidelné navyšování počtu místních obyvatel," sdělil novoměstský starosta Michal Šmarda. „Dvaadvacet nově přihlášených je sice hezké číslo, ale mnohem podstatnější je reakce místních a jejich podněty," dodal Šmarda.

Nejvíce se Novoměšťané zapojili do diskuse po vyvěšení poněkud kontroverzních plakátů, na nichž známé místní sochy a sousoší promlouvají k obyvatelům. „Něco takového mě opravdu nadzdvihlo. Zejména to, že byl použit i Štursův Pohřeb v Karpatech. Sousoší znázorňuje vojáky ukládající do hrobu svého mrtvého druha a na plakátu říkají: „Budeme tě na rukou nosit". To už mi přijde dost morbidní. Město by mělo mladým lidem raději nabídnout byty nebo něco podobného a ne vyhazovat peníze za blbosti," ohradila se proti plakátové kampani rozhořčeně Karolína Malá z Nového Města na Moravě.

Kampaň nicméně splnila svůj účel. Místní obyvatelé se houfně začali obracet s dobře míněnými radami na čelní představitele novoměstské radnice.

"Plakáty překvapily především svým poněkud černým humorem, který byl na nich použit. Každopádně kampaň zaujala a vyvolala celou řadu reakcí. Spousta lidí mi napsala, že tímto způsobem žádné nové obyvatele nezískáme, ale vzápětí hned přidala několik návrhů, co bychom podle jejich mínění měli udělat," potvrdil novoměstský starosta.

Podnětů ze strany místních, jakým způsobem má radnice přilákat nové obyvatele, bylo hodně. Kromě již zmíněné nabídky bytů pro mladé to byla například i kritika novoměstských úředníků.

„Lidé chtějí více vstřícnosti na úřadě tak, aby si mohli vyřídit své záležitosti i v odpolední době. Chtějí také zkrátit čekací lhůty nebo platit poplatky on line a přímo na místě v jednotlivých kancelářích, ne prostřednictvím pokladny," vysvětlil některé z návrhů zaslaných na adresu radnice Michal Šmarda.

Město by se také podle mínění místních obyvatel mělo více zaměřit na mladé rodiny s malými dětmi. S tím souvisí i větší investice do školství.

„Mnozí lidé nám vytýkali, že dáváme příliš velké množství peněz do sportu, že bychom měli více podpořit kulturní oblast nebo jiné zájmové činnosti, než jenom na sport. I nad tím bychom se měli asi v nejbližší době zamyslet. Jestli nějaké volnočasové aktivity nezanedbáváme," podotkl Michal Šmarda.

Diskutující poukazovali také na nedostatečnou nabídku volných pracovních míst ve městě, malou podporu místních podnikatelů i nedostatek volných parcel pro novostavby.

„Stěžovali si na to, že volné stavební parcely jsou v Novém Městě na Moravě poměrně drahé oproti jiným lokalitám. A také na to, že město nestaví žádné nové byty. Trochu by snad mohla pomoci výstavba nového komunitního domu pro seniory, do níž jsme se nyní pustili. To ovšem nijak neřeší byty pro mladé rodiny," zamyslel se nad touto problematikou novoměstský starosta.

Místním obyvatelům vadí i nedůsledná propagace města z hlediska turistického ruchu. „Město podle nich není propagováno také coby důstojné místo pro život. Měli bychom prý i lidi odjinud mnohem více motivovat k tomu, aby v Novém Městě na Moravě například chtěli začít podnikat nebo si u nás najít práci," vysvětlil Michal Šmarda. „Nerad bych zažíval více podobných startů kampaní, které vzbudí podobně vášnivé reakce. Na druhou stranu bylo cílem zaujmout a to se podařilo," dodal starosta.