„Počítáme s tím, že v příštím roce začneme realizovat projekt sportovní haly. Původně jsme plánovali, že se do stavby pustíme až v roce 2020, ale posouváme ji už na rok 2018,“ potvrdil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Projekt haly, který mělo město už předem připravený, byl v loňském roce na žádost členů novoměstského horolezeckého klubu Trip team ještě rozšířen o další prvek – tréninkovou lezeckou stěnu. Tím pádem musí radnice počítat i s o něco vyššími náklady. „Rozpočtovaná cena haly se vyšplhala na částku přes šedesát milionů korun. Uvidíme, jak se nám to podaří vysoutěžit,“ podotkl Michal Šmarda.

V příštím roce má na realizaci projektu město vyčleněno deset milionů korun. „Dojde k demolici stávajícího tělovýchovného střediska, na jehož místě má hala vyrůst. Následně by se udělala základová deska včetně všech navazujících sítí,“ popsal plánované aktivity novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Tím by byly stavební práce v příštím roce ukončeny. Na pokračování stavby by město rádo získalo finanční prostředky z dotačních titulů. „Chtěli bychom na výstavbu získat dotaci, v případě podobných projektů bývají ale podmínky dotací nastavené tak, že je nutné stavbu poměrně rychle zrealizovat. Pokud už budeme mít základovou desku a sítě hotové, byli bychom o krok napřed. Takže by pak bylo reálné v daném termínu stavbu stihnout,“ vysvětlil Stanislav Marek.

Jakmile bude vhodná dotace vypsána, radnice je připravena okamžitě reagovat. „Tak by v roce 2019 mohla stavba haly pokračovat, a zároveň by ve stejném roce byla i dokončena,“ řekl místostarosta.

Pro novoměstské sportovce je to dobrá i špatná zpráva. Dočkají se sice nové haly, na druhou stranu ovšem budou prakticky dva roky bez místa, kde by mohli vyvíjet své sportovní aktivity. „Byli bychom rádi, kdyby město stavělo okamžitě. Aby se nečekalo na dotaci. Pro nás je to trochu problematické, budeme muset chodit trénovat jinam. Už v minulosti jsme v době oprav tělovýchovného střediska jezdívali do Bystřice nad Pernštejnem nebo do Petrovic a museli bychom nanovo. Počítáme i se cvičebním sálem v Městských lázních, ale o něj bude zřejmě v mezičase, kdy bude hala zbouraná a bude se stavět nová, velký zájem,“ posteskl si trenér novoměstského atletického oddílu Petr Hubáček.

Podle něj je stávající tělovýchovné středisko hojně využíváno. „Denně prakticky od rána do večera. Nechodíme tam jen my, ale i další oddíly, například stolní tenisté,“ uvedl Petr Hubáček.

Sportovci se tak budou muset do doby, než se podaří novou halu vystavět, zařídit jinak. „Nabízí se cvičební sál v Městských lázních a máme i školní tělocvičny. A pokud to dovolí počasí, mohou se také co nejvíce využívat i venkovní prostory,“ vyjmenoval některé z možností Stanislav Marek.