Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město vyhrálo soutěž, radní proto nezdraží odvoz odpadu

Nové Město na Moravě - Vyšších výdajů z rodinného rozpočtu za odvoz komunálního odpadu se novoměstští obyvatelé obávat nemusí, a to díky vítězství Nového Města v celokrajské soutěži My třídíme nejlépe.

10.1.2015
SDÍLEJ:

Barevné odlišení kontejnerů usnadňuje rozhodování, co kam patří. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Všude se zdražují poplatky za odpad, my jsme ale k tomuto kroku teď nepřistoupili. Udělali jsme ve vedení města takovou dohodu, že dokud budou lidé dobře třídit, tak nebudeme zvyšovat poplatek za svoz odpadu," vysvětlil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

My třídíme nejlépe si mohou říct nejen v Novém Městě na Moravě, ale také ve Ždírci nad Doubravou, Dobroníně a v Lánech na Havlíčkobrodsku. Právě tato města a obce se v soutěži umístily na stupních vítězů. V Novém Městě to bude mít pozitivní vliv na peněženky místních obyvatel.

„Získali jsme první místo v kategorii měst nad deset tisíc obyvatel. Vloni jsme se na žádné z prvních tří míst bohužel nedostali, jinak je ale obsazujeme pravidelně díky tomu, že naši občané třídí velmi dobře," vyjádřil se novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Organizátoři ekologické soutěže hodnotili celkovou výtěžnost sběru papíru, plastů, nápojových kartonů a bílého a barevného skla na jednoho občana. „Dále byl hodnocen poměr mezi množstvím vytříděných využitelných složek odpadu a množstvím směsného komunálního odpadu za každé čtvrtletí. Součástí bylo i vyhodnocení sběru kovů," doplnila Marcela Kratochvílová z odboru investic a správy majetku z novoměstského úřadu.

Kromě hlavní soutěže byly vyhodnoceny i další kategorie. „Ve vedlejší soutěži jsme se umístili na krásném druhém místě. V této soutěži byl posuzován poměr mezi množstvím vytříděných komunálních odpadů a množstvím směsného komunálního odpadu za celé období soutěže," vysvětlila Marcela Kratochvílová.

Za výhru ve třídění odpadů obdrželo Nové Město finanční částku ve výši třicet pět tisíc korun. To je ale o něco méně, než kolik dostávali vítězové této soutěže v minulosti. „Bylo rozhodnuto, že se částka za výhru pro větší města sníží, protože pro ně není tolik důležitá. Naopak pro malé obce, které pracují s nižšími rozpočty, důležitá je," řekl Marek.

Peníze získané v soutěži budou v případě Nového Města na Moravě opět vráceny zpět do odpadového hospodářství. „Chceme odkoupit část kontejnerů od novoměstských technických služeb tak, aby všechny tyto sběrné nádoby na tříděný odpad byly v našem vlastnictví," potvrdil Stanislav Marek.

Velmi dobře se v soutěži umístil také Kuklík, který v kategorii obcí do pěti set obyvatel obsadil druhé místo. „Získali jsme třicet tisíc korun a tyto peníze použijeme opět do oblasti odpadů, protože tam jsou potřeba neustále další finanční prostředky. Budeme nakupovat nádoby na biomasu a nádoby na třídění kovů," řekl starosta Kuklíku Ladislav Regent.

A pochvalu si zaslouží také obyvatelé Žďáru nad Sázavou a Sněžného, jejichž zastupitelé převzali ve svých kategoriích odměnu za krásné třetí místo.

„My jsme obdrželi celkem čtyřicet tisíc korun. Za třetí místo v celkové soutěži jsme získali dvacet pět tisíc korun a za první místo kategorii zaměřené na efektivitu třídění patnáct tisíc korun. Peníze použijeme na nákup nových sběrných nádob," nechala se slyšet starostka Sněžného Anna Havlíková.

--------------

Kolik platí?

Poplatky za svoz komunálního odpadu za osobu a rok:

Žďár nad Sázavou 580

Nové Město na Moravě 480

Bystřice nad Pernštejnem 600

Velké Meziříčí 500

Velká Bíteš 600

Svratka 550

Jimramov 600

Sněžné 500

Křižanov 500

Nové Veselí 350

Kuklík 450

Počítky 400

Křižánky 350

* uvedená částka v korunách

Autor: Redakce

10.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení