„Magnetická rezonance je jedna ze zobrazovacích metod, která nepracuje na principu rentgenového záření. Tím pádem je neškodná pro lidský organismus. Zařízení využívá zevní silné magnetické pole a radiofrekvenční elektromagnetické pole," vysvětlila lékařka radiologického oddělení novoměstské nemocnice Martina Slámová.

Zřízení pracoviště magnetické rezonance v Novém Městě na Moravě vyšlo na 44 milionů korun „Z toho dvanáct milionů jsou stavební úpravy, které zaplatí Kraj Vysočina. Zbytek je cena přístroje," uvedl mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Nové zařízení je ve zkušebním provozu, což znamená, že se na vyšetření touto metodou dostane prozatím méně pacientů.

„Je to proto, že současně ještě probíhá aplikační školení pro laborantky. Na plný provoz přejdeme v říjnu," sdělila Martina Slámová.

Pacienti musí na magnetické rezonanci počítat s delší vyšetřovací dobou. „Trvá to půl hodiny až hodinu. Navíc samotné vyšetření je poměrně hlučné, hluk může být pro někoho nepříjemný. Ale na druhou stranu toto vyšetření neškodí tak jako rentgenové záření," podotkla Slámová.

„Magnetická rezonance je nejvíce využívána při vyšetření mozku, neboť má výborné kontrastní rozlišení, dokáže od sebe rozlišit tkáně s velmi podobnou strukturou, jako je například šedá a bílá kůra mozková. Výhodná je i v případě vyšetření páteře, zejména před neurochirurgickými operacemi," dodala lékařka.

Nové pracoviště navštívili v den jeho slavnostního otevření nejen politici a zaměstnanci nemocnice, ale také specialisté v oboru. „Magnetická rezonance není pouze diagnostická metoda pro vybrané pacienty, je to metoda první volby vyšetření všech netraumatických mozků a páteře. A je to také metoda akutní volby. Jsem rád, že tým lidí z radiologického oddělení novoměstské nemocnice je zárukou, že tam tento druh vyšetření bude fungovat. Ferrari si umí koupit každý blbec, ale málokdo s ním vyjede z garáže. Novoměstská nemocnice ferrari má a má také tým, který ho je schopný ovládat dvacet čtyři hodin denně," pochválil obsluhu magnetické rezonance předseda České radiologické společnosti Vlastimil Válek.

„Před pár lety byla magnetická rezonance poměrně výjimečným vybavením, dnes se stává standardem. V Kraji Vysočina je to už druhá nemocnice, kde ji mají," nechal se na slavnostním otevření nového oddělení slyšet ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Magnetickou rezonanci má také jihlavská nemocnice.