„Ředitelka školky nám sdělila, že přednost mají děti z města. Děti z místních částí že budou muset dojíždět do Slavkovic,“ stěžuje si Alena Ondrová z Rokytna. A další z žen, jejíž dítě má také navštěvovat slavkovickou školku, Ivana Rundštuková, dodává: „Cítíme se diskriminováni, když jde o poplatky, máme rovnoprávnost. Ale pokud chci dát dítě do školky, mají přednost městské děti, my máme jít jinam.“
Podobný názor zastávají i další rodiče z Rokytna, Studnic a Hlinného. „Budu muset malou budit v půl šesté ráno, ve čtvrt na sedm nám jede autobus. Dojedeme do Nového Města, kde v sedm hodin přesedne na další autobus a pojede do školky. Já počkám do devíti na autobus domů. Pro dcerku do školky budu muset vyjet o půl třetí a čekat do půl čtvrté, než ze Slavkovic přijedou. Autobus domů nám jede ve čtvrt na pět,“ popsala časovou posloupnost Monika Lukešová, další z maminek malých dětí z novoměstských místních částí.
Všechny cesty vedou přes město
Paradoxem je, že všechny cesty maminek a jejich dětí vedou přes Nové Město na Moravě, které v tomto případě představuje přestupní stanicí s poměrně dlouhou čekací dobou.
Nesouhlasné reakce se ozývají vůči přístupu vedení školky. „Nevím, proč se pořádaly dny otevřených dveří v novoměstských školkách a proč vůbec jsme se měli v žádosti o přijetí dítěte vyjadřovat, do které bychom chtěli dítě umístit,“ řekla Alena Ondrová.„Na tuto otázku jsem výslovně paní ředitelce a její zástupkyni řekla, že nemám jinou možnost, než dát dítě do školky v Novém Městě, že není možnost dojíždění. Přímo do naší žádosti si udělala poznámku: nutno do města – Rokytno. Přišlo mi to jako výsměch, když mi manžel volal, že jsme byli zařazeni do Slavkovic,“ dodala Ondrová.
Ředitelka školky Ivana Buchtová situaci potvrdila s tím, že jednala na doporučení zřizovatele, a dále se k problému odmítla vyjadřovat.
Starosta města, které je zřizovatelem školských zařízení, tvrdí: „Jde o nedorozumění, nikdy jsem neupřednostňoval někoho z města před místními částmi. Letos jsme se rozhodli otevřít další třídu ve školce ve Slavkovicích, protože je hodně dětí. Ale ukazuje se, že toto rozhodnutí nebylo správné. Reakce občanů jasně ukázaly, že bude lepší otevřít další třídu raději v Novém Městě na Moravě. Pokud to nebude vyloženě nutné, děti rozhodně dojíždět nebudou,“ nechal se slyšet novomětský starosta Michal Šmarda.
Jak mají přijímací kritéria nastavena v jiných městech okresu?Ve Velkém Meziříčí letos nepřijímají děti z okolních vesnic, místních částí se to ovšem netýká. „Kritéria samozřejmě nemohou postihnout všechny případy, sama o sobě nemohou ani vyřešit situaci při nedostatku míst. Mohou však být vhodným prostředkem pro spravedlivější rozhodování,“ podotkl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. Tamní mateřské školy mají kapacitu 384 míst, která jsou rozdělena do pěti budov a v nich do patnácti tříd. V současné době by ale bylo podle vedení města potřeba ještě otevření jedné třídy, což by však bylo poměrně nákladné.
----------------
Jak je to jinde?
– mateřinky ve Žďáře nad Sázavou s celkovou kapacitou 698 dětí každý rok navštěvuje kolem tří desítek dětí například z Polničky, Hamrů nad Sázavou či Počítek
– vedení se snaží vyjít vstříc rodičům, kteři si třeba postavili dům v okolí Žďáru, ve městě mají prarodiče, případně tam i nadále pracují
HELENA ZELENÁ KŘÍŽOVÁ
LENKA MAŠOVÁ