Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město podpořilo opravu kaple či kostela v zámku

Žďár nad Sázavou - Žďárští zastupitelé schválili vyrovnaný rozpočet města na rok 2013 ve výši 478,5 milionu korun. Na poslední chvíli ovšem v dokumentu provedli změnu, snížili položku s názvem rezervy o 280 tisíc korun.

27.12.2012 1
SDÍLEJ:

Farnost svatého Prokopa zamýšlí v roce 2013 vylepšit vzhled barokní kaple svaté Barbory nedaleko farního kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou. Spolufinancování akce schválila rada města. Foto: Deník/Zlata Ptáčková

Finanční prostředky uvolnili ve prospěch římskokatolických farností svatého Prokopa a Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Každé z nich přiřkli 140 tisíc korun. Použijí je v rámci svého projektu na obnovu kulturních památek, který podávají ke Krajskému úřadu Kraje Vysočina. Žádost o dotační titul je nutné odeslat do 15. února 2013.

Získání dotace

„Spoluúčast obce je pro získání peněz povinností. Hned čtyřiadvacet z dvaceti sedmi zastupitelů hlasovalo pro, takže si myslím, že to bylo jednomyslné. Jsem moc rád, že se záležitost podařilo prosadit v zastupitelstvu, když jsem nebyl s návrhem úspěšný v radě," okmentoval jedinou provedenou změnu v městském rozpočtu druhý žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Jak dále poznamenal, farnosti v podstatě podle jeho názoru působí na rozvoj cestovního ruchu v okresním městě. Řekl, že pokud jsou sakrální stavby opravené nebo se v nich pořádají nějaké kulturní akce, lákají k návštěvě turisty.

„Peníze budou farnostem poskytnuty pouze v případě, že obdrží dotaci od kraje," upřesnil ještě první žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

Farnost svatého Prokopa chce vylepšit vzhled barokní kaple svaté Barbory z roku 1729, jež stojí jen několik metrů východně od farního kostela svatého Prokopa. V plánu je oprava venkovního pláště objektu, výplní oken i dveří a odvlhčení. Předmětem obnov ve farnosti Nanebevzetí Panny Marie je zase bývalý konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše v zámeckém areálu. Dekretem vatikánské Kongregace pro bohoslužbu a svátosti ze dne 5. ledna 2009 byl totiž povýšen na baziliku minor.

Barokní dveře

„Oprav by se měl dočkat jižní portál do baziliky. Jedná se o zásadní kamenickou práci z poloviny třináctého století, jež vznikala při založení stavby," konstatoval technický administrátor obou farností František Laštovička s tím, že uvnitř zamýšlejí provést i několik restaurátorských záměrů. Mohly by být například repasovány původní barokní dveře, popřípadě opravena střecha nad farou, která přiléhá ke kostelu.

„Peníze od města a z kraje ve výši tři sta padesát tisíc korun tvoří pouze padesát procent ze sumy celkových nákladů. Zbytek doplatí farnosti. Opravy ovšem provádíme kontinuálně každý rok," dodal ještě Laštovička.

Autor: Zlata Ptáčková

27.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Provoz léčebny na Buchtově kopci skončil k poslednímu prosinci 2011, od té doby je prázdná.
4

Kraj se opět pokouší prodat bývalou léčebnu, cena už klesla na 21 milionů

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

V Meziříčí budou lidé v referendu rozhodovat o osudu Náměstí

Velké Meziříčí – Volební místnosti dnes otevírají dveře prvním voličům. Ve Velkém Meziříčí bude hlasovacích uren o něco více než v jiných městech. Spolu s parlamentními volbami se tam totiž uskuteční i místní referendum k otázce rekonstrukce tamního Náměstí a přilehlých ulic. Rozhodl o tom brněnský krajský soud.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Žďár nad Sázavou - Zajímavý zážitek slibuje hudebním fanouškům dvojkoncert ve žďárském Domě kultury. Vychutnají si tam vzácné setkání - bratrů Ebenových a Roberta Křesťana s Druhou trávou. Koncert se koná ve středu 25. října, začíná v 19 hodin.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Žďársko – Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě prověřují případ vloupání do obecního úřadu v malé obci na Žďársku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení