Od prvního ledna příštího roku se tedy uživatelé městské autobusové dopravy mohou setkat se změnami, které nastanou na základě jejich dosavadních připomínek.

„Přidává se jeden spoj do Petrovic, autobusy k učilišti jezdí plné, takže ranní linka bude posílena. Zaznamenali jsme také zájem o linky do Pohledce a ke Sportenu, i ty se budou nově zavádět. A další nová linka bude ráno svážet děti do školy z lokality pod nemocnicí," informoval Michal Šmarda.

Autobus i na Betlém

Ne všechny zájemce o svezení městským autobusem ale novoty v MAD uspokojují. „Městská část Betlém stárne. Stěhovali jsme se tam před čtyřiceti lety, a nyní už bychom pomoc v podobě autobusové linky, která by zajížděla až nahoru na kopec, uvítali. Nejbližší zastávka je pod nemocnicí. Já bydlím na druhé straně Betléma a než bych došla k této zastávce, tak jsem rychleji pěšky ve městě. Pro mě tedy tato zastávka žádný význam nemá," nechala se slyšet novoměstská obyvatelka Libuše Topinková.

„Nedávno mi říkala sousedka, že byla u zubaře, a že si myslela, že už ani nedojde domů. Kopec, který musíme vystoupat, je pro mnohé docela obtížný, hlavně pro ty, kteří chodí o holi. Ti by zastávku v místě určitě uvítali," dodala Topinková.

Hlavní důvod, proč v dané lokalitě ještě MAD nejezdí, je podle města ten, že se zatím nenašlo vhodné místo pro vybudování autobusové zastávky. „Ve chvíli, kdy na jejím zavedení bude někomu s obyvatel Betléma záležet natolik, že mu nebude vadit její zřízení před jeho domem, pak bude celý problém vyřešen. Zatím jsme naráželi na to, že každý chce mít zastávku před domem svého souseda," potvrdil starosta města.

Podobně bude muset radnice vyřešit i další z městských částí, Holubku. „Tam místo pro zastávku existuje, ale narazili jsme zase na problém s církevními restitucemi. Jakmile se nám vše podaří vyřešit, pak bude určitě MAD zajíždět i na Betlém, i na Holubku," uvedl Michal Šmarda.

Radnice ale chystá i další změny, které by měly být zrealizovány v nastávajícím roce 2015. „Chceme zřídit zastávku uvnitř areálu nemocnice, která by částečně nahradila zastávku nad nemocnicí. Lidé by mohli vystupovat přímo v centru zdravotnického zařízení u chirurgického pavilonu," prozradil Michal Šmarda. A v plánu je i vybudování zastávky uvnitř starého sídliště.

Z místních částí Nového Města se od 1. ledna nově připojí k městské autobusové dopravě Pohledec. „Uvidíme do budoucna, jak se bude vyvíjet situace v Jiříkovicích, v Maršovicích a ve Slavkovicích, možná bude napříště městský autobus zajíždět i tam," vyjádřil se starosta.

S městskou autobusovou dopravou je nedílně spjata i takzvaná novoměstská karta, která kromě jízdného zahrnuje i poplatek za komunální odpad a nejrůznější slevy. „Za ni jsme dokonce dostali zvláštní ocenění za zavádění inovací ve veřejné správě. Mezi ostatními městskými kartami vyniká tím, že je levná. Celkové náklady na její zavedení byly šedesát tisíc korun, což je z pohledu ostatních měst velice málo," pochlubil se Michal Šmarda.

Také novoměstská karta se stále ještě vyvíjí. „Když nastupovaly v září děti do školky, byl větší zájem o novoměstskou kartu, protože se v ní nově promítly slevy v placení školného. A do budoucna počítáme také se slevami do městských lázní, které se právě staví," podotkl starosta.