Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město chce nové pietní místo

Nové Město na Moravě – Při příležitosti pětasedmdesátého výročí ukončení druhé světové války v roce 2020 by novoměstská radnice ráda představila nový, důstojnější památník, do nějž mají být přemístěny ostatky padlých. Ty jsou nyní uloženy ve dvou válečných hrobech na římskokatolickém hřbitově.

28.9.2017
SDÍLEJ:

Ostatky padlých jsou nyní uloženy do dvou válečných hrobů.Foto: Archiv Nového Města na Moravě

„Místo pro nové pietní místo už máme, památník bude stát přímo u vchodu na hřbitov. Tam, kde kdysi rostla památná lípa,“ informoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Výstavba nového památníku spojená s přemístěním ostatků obětí druhé světové války se neobejde bez nezbytných administrativních úkonů, které si vyžádají spoustu času. „Vyžaduje to spolupráci s ministerstvem obrany, které by to mohlo i spolufinancovat, pokud se nám podaří získat dotaci. A také spolupráci s Ruskou federací, už nyní jsme v kontaktu se zástupci ruské ambasády a konzulátu. Vyjadřovat se bude ruské ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany,“ vyjmenoval jednotlivé instituce, s nimiž musí Nové Město na Moravě na vybudování nového pietního místa spolupracovat, Michal Šmarda.

Slavnostní odhalení památníku obětem druhé světové války by se mělo uskutečnit v roce 2020. Do té doby budou muset historikové zodpovědět ještě pár otázek. „Na konci války panovaly poměrně zmatené poměry, často byli padlí vojáci Rudé armády pohřbíváni bez uvedení jmen. Buď se je v tom zmatku nepodařilo zjistit, anebo je vlastní vojenské útvary vedly jako nezvěstné. Ovšem i v případech, že jména byla známa, docházelo často k chybám při přepisech na náhrobky, do úředních listin či kronikářských záznamů,“ poznamenal autor knihy Osvobození Žďárska Ondřej Červený.

Novoměstská radnice má nyní k dispozici seznamy třinácti padlých vojáků, z nichž jeden byl rumunské národnosti. Některá jména jsou stále neznámá.

Zástupci Nového Města na Moravě by na nově vybudovaném památníku chtěli mít již uvedeno správné znění jmen padlých vojáků, jejichž ostatky tam budou uloženy. S tím by jim mohly pomoci mimo jiné ruské úřady.

Město už také začíná pomalu uvažovat i o nové podobě budoucího pietního místa. „Naše představa je taková, že by regionální umělci vypracovali jednotlivé návrhy. A my bychom pak z nich vybrali nejzdařilejší dílo,“ prozradil plány první muž novoměstské radnice Michal Šmarda.

Autor: Helena Zelená Křížová

28.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Problém přeplněných nádob na použitý textil už Diakonie Broumov vyřešila a po výpadku sváží oblečení opět jednou týdně.
3

Lidé nosí do kontejnerů oblečení víc, než nádoby pojmou

Provoz léčebny na Buchtově kopci skončil k poslednímu prosinci 2011, od té doby je prázdná.
4

Kraj se opět pokouší prodat bývalou léčebnu, cena už klesla na 21 milionů

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Vysočina – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

V Meziříčí budou lidé v referendu rozhodovat o osudu Náměstí

Velké Meziříčí – Volební místnosti dnes otevírají dveře prvním voličům. Ve Velkém Meziříčí bude hlasovacích uren o něco více než v jiných městech. Spolu s parlamentními volbami se tam totiž uskuteční i místní referendum k otázce rekonstrukce tamního Náměstí a přilehlých ulic. Rozhodl o tom brněnský krajský soud.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Žďár nad Sázavou - Zajímavý zážitek slibuje hudebním fanouškům dvojkoncert ve žďárském Domě kultury. Vychutnají si tam vzácné setkání - bratrů Ebenových a Roberta Křesťana s Druhou trávou. Koncert se koná ve středu 25. října, začíná v 19 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení