A to tak, že po zbourání školky Korálky, která je z pohledu statika v havarijním stavu, darují pozemek na výstavbu dvou dvojdomků, ve kterých by žili klienti ústavu, jejichž mentální úroveň to dovoluje.

„Jedná se o nabídku z programu transformace sociálních služeb a jde o začlenění těchto lidí s postižením do společnosti. Aby neprožili celý svůj život v ústavu, když to není nutné,“ informovala vedoucí bystřického sociálního odboru Drahomíra Lukšová.

Lehčí postižení

Transformace umožňuje lidem s lehčí formou mentálního postižení, kteří jsou klienty zapojených zařízení sociálních služeb, začít vést podobný život jako zdraví lidé. Jsou s podporou schopni žít v malých domácnostech, vykonávat běžné činnosti či pracovat například v chráněných dílnách.

„Předběžně jsme se o tom už bavili. Nikdo nebyl proti, ještě to musí zastupitelé oficiálně schválit. Jedná se o pilotní projekt. Na Vysočině, pokud vím, se ještě nikde nerealizoval. Zatím byla pouze oslovena některá z měst. Osobně se také přikláním k tomu, že není důvod, aby lidé, kteří se za patřičného dohledu jsou schopni o sebe starat, nemohli žít v malých chráněných bydleních. Jejich život by se tak přiblížil životu ostatních lidí bez handicapu,“ uvedl starosta Bystřice Karel Pačiska.

Zároveň dodal, že vznik chráněného bydlení pro čtyřiadvacet klientů ústavu by městu rovněž přinesl několik nových pracovních příležitostí.

Místo, kde by měly domky pro klienty křižanovského ústavu stát, se jeho vedení líbí.„Je to výhodná poloha blízko autobusového nádraží a polikliniky a nedaleko centra města. Navíc vedení Bystřice nad Pernštejnem k nám bylo v tomto ohledu velice vstřícné,“ uvedla ředitelka Ústavu sociální péče v Křižanově. Doplnila, že při péči o handicapované ve dvou domácnostech by našlo práci asi deset zaměstnanců.

„Ještě letos budeme podávat projekt, pokud budeme při získání evropské dotace úspěšní, do roku 2015 by muselo být bydlení postaveno,“ dodala ředitelka s tím, že začátek stavby by se tak mohl uskutčnit v roce 2012 či 2013.

V rámci pilotního projektu transformace sociálních služeb byl osloven také Žďár nad Sázavou.„Nebráníme se tomu, už i proto, že řada klientů křižanovského ústavu pochází ze Žďáru. Zatím jsme ve fázi zjišťování podrobností, tedy co by výstava chráněného bydlení obnášela a kam by se dalo umístit,“ sdělil žďárský místostarosta Ladislav Bárta. „Předběžně by se jako vhodná jevila lokalita Klafaru, kde by chráněné bydlení mohlo být v samostatné novostavbě, protože umístění ve velkém bytovém domě by nebylo vhodné. V každém případě jsme této myšlence vstřícní, město by bylo ochotno i věnovat vhodný pozemek na stavbu bydlení pro handicapované lidi,“ dodal Bárta.