Peněz od státu – přerozdělení daní od firem, bude vlivem dopadu krize méně, do rozpočtu se městům některé stavební akce nevejdou. Na okleštěných daňových příjmech budou letos Bítešští odhadem tratit tři procenta. „Možná to bude ještě více, to se zatím říct nedá,“ uvedl starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Radnice v okrese letos ve svých rozpočtech přijdou o miliony; přesné cifry však jejich zástupci odhadovat nechtějí.

Kraj dostane kvůli nižším příjmům ze státního rozpočtu v rámci daňového určení o stovky milionů méně a o peníze přijdou i města. „V každém případě se méně peněz v rozpočtu odrazí na realizaci dalších projektů. Ty už jsou připravené, a jejich vypracování nebylo zadarmo. Zatím však zůstanou ve skříni a není vyloučeno, že než na ně vybudou peníze, tak je bude nutné přepracovat. Samozřejmě také za naše peníze, a ty nám nikdo kompenzovat nebude,“ vyjádřil se starosta Bíteše Miroslav Báňa. Dodal, že k odložení projektů přispívají i nečekané změny podmínek získání dotací.

Kvůli propadu ekonomiky bude muset vedení radnic začít škrtat a hledat, kde by se dalo uspořit. V některých městech však s dopadem krize počítali už loni, a tomu přizpůsobili i rozpočet. „Zatím žádný propad nepozorujeme, ale není vyloučeno, že k němu dojde. Rozpočet máme o dvě procenta nižší než loni,“ sdělil bystřický starosta Karel Pačiska s tím, že v případě potřeby je možné rozpočet snížit až o pět procent.

S razantními úspornými opatřeními zatím nepočítají ve Velkém Meziříčí. Především proto, že letošní rozpočet oproti loňskému nenavyšovali a navíc si vytvořili desetimilionovou rezervu, kterou v současné době ještě zvýšili. „O kolik na daních přijdeme, to nevíme. Ale podle některých odhadů by to mohla být až čtyři procenta. Problémy mohou nastat, ale doufáme, že díky desetimilionové rozpočtové rezervě, ke které jsme ještě přidali dalších pět milionů korun, problematické období zvládneme,“ uvedl starosta František Bradáč.

„Ještě jsme to neřešili, o kolik přijdeme spočítáno nemáme,“ byla stručná žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová. „Pokud budeme přinuceni výrazněji šetřit, přehodnotíme prioritu připravovaných akcí,“ doplnila.

Se zájmem sledují plnění daní v Novém Městě na Moravě. „Za první dva měsíce jsme nezaznamenali žádný pokles, ale patrně přijde. Rezervu v rozpočtu máme, k žádným opatřením jsme zatím nepřistupovali. Ale v této chvíli je zbytečné předjímat, co bude dál, to by bylo jako věštění z křišťálové koule,“ poznamenala starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková.

---------------

Daňové příjmy


- daňové příjmy tvoří rozhodující část rozpočtových příjmů obcí

- využití těchto příjmů není účelově vázáno

- sídla si o užití rozhodují sama

- daňové příjmy obcí jsou základem jejich finanční samostatnosti

– platí: podnikatelé, firmy omezují výrobu, mají menší zisky, a tudíž menší odvody daní; obcím přiteče do rozpočtu méně peněz