VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města rozšířila hřbitovy, bylo málo místa

Žďársko - Hřbitovy na Žďársku se zvětšují. Ve Žďáře nad Sázavou došlo k jeho rozšíření na Zelené hoře, také v Bystřici nad Pernštejnem a v Novém Městě na Moravě připravili nové úseky pro místa posledního odpočinku.

18.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Pro rozšíření svého hřbitova by bylo i město Svratka, v současnosti ovšem městu chybí na tuto akci peníze.

V Novém Městě na Moravě se před čtyřmi lety realizovalo rozšíření jednoho ze hřbitovů. Podle představitelů města je toto rozšíření hřbitova kapacitně dostačující na pár desítek let dopředu.

„Nové Město má katolický a evangelický hřbitov, dále spravuje i hřbitov v Olešné. Zatím hrobová místa jsou, ale do budoucna se musí určitě počítat s novým hřbitovem,“ vyjádřil se místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Chybí peníze

Rozšíření hřbitova by určitě uvítali občané Svratky. K tomuto počinu ovšem svratecká kasa nedisponuje dostatečným množstvím financí. „V minulém roce se měl v našem městě realizovat urnový háj, který by určitě občané uvítali. Z tohoto počinu ale pro nedostatek financí sešlo,“ poznamenal starosta Svratky Boris Jakubík.

„Kapacita míst posledního odpočinku ve Žďáře nad Sázavou je díky rozšíření hřbitova na Zelené hoře dostatečná, město tak zatím neplánuje další rozšiřování,“ informoval Miroslav Dvořák z komunálního odboru Městského úřadu Žďár nad Sázavou.

Ani občané Bystřice nad Pernštejnem nebudou mít v příštích letech problém s tím, kam uložit své pozůstalé. „Nový úsek hřbitova se v našem městě dodělával zhruba před rokem, takže v současné době problémy s nedostatečnou kapacitou bystřického hřbitova nejsou,“ řekla Kamila Hanáková z finančního odboru bystřického městského úřadu.

Pronájem hrobu

Kolik zaplatíte za pronájem hrobu? Jednohrob pořídíte už za tisícikorunu (ve Žďáře), a to na deset let. Cena dvojhrobů bývá oproti jednohrobu jednou taková. Urnový hrob vás vyjde v Meziříčí na 645 korun za deset let. Do poplatku za hrobové místo města zpravidla zahrnují částku za pronájem hrobu a částku za služby, které souvisejí s provozem hřbitova.

Mezi tyto služby patří třeba pravidelná údržba travnatých ploch a dřevin. Obce nabízejí k pronajmutí různé typy hrobů. A to například jednohrob, dvojhrob, hrobku, urnový hrob nebo dětský hrob. Na hřbitově v Bystřici nad Pernštejnem se můžete rozhodnout i pro místo v kolumbáriu či pro místo individuálního vsypu.

----------------

#nahled|https://g.denik.cz/41/7e/hroby_info_zdar2_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/41/7e/hroby_info_zdar2.jpg| #
18.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Referendum ve Velkém Meziříčí mělo své vlastní volební místnosti.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Spělkov - Nejmenší samostatnou obcí na Žďársku je Spělkov. Lidé tam volili v budově místního obecního úřadu. Sčítání hlasů po uzavření volební místnosti trvalo komisi pouhých sedmadvacet minut.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení