Pro rozšíření svého hřbitova by bylo i město Svratka, v současnosti ovšem městu chybí na tuto akci peníze.

V Novém Městě na Moravě se před čtyřmi lety realizovalo rozšíření jednoho ze hřbitovů. Podle představitelů města je toto rozšíření hřbitova kapacitně dostačující na pár desítek let dopředu.

„Nové Město má katolický a evangelický hřbitov, dále spravuje i hřbitov v Olešné. Zatím hrobová místa jsou, ale do budoucna se musí určitě počítat s novým hřbitovem,“ vyjádřil se místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Chybí peníze

Rozšíření hřbitova by určitě uvítali občané Svratky. K tomuto počinu ovšem svratecká kasa nedisponuje dostatečným množstvím financí. „V minulém roce se měl v našem městě realizovat urnový háj, který by určitě občané uvítali. Z tohoto počinu ale pro nedostatek financí sešlo,“ poznamenal starosta Svratky Boris Jakubík.

„Kapacita míst posledního odpočinku ve Žďáře nad Sázavou je díky rozšíření hřbitova na Zelené hoře dostatečná, město tak zatím neplánuje další rozšiřování,“ informoval Miroslav Dvořák z komunálního odboru Městského úřadu Žďár nad Sázavou.

Ani občané Bystřice nad Pernštejnem nebudou mít v příštích letech problém s tím, kam uložit své pozůstalé. „Nový úsek hřbitova se v našem městě dodělával zhruba před rokem, takže v současné době problémy s nedostatečnou kapacitou bystřického hřbitova nejsou,“ řekla Kamila Hanáková z finančního odboru bystřického městského úřadu.

Pronájem hrobu

Kolik zaplatíte za pronájem hrobu? Jednohrob pořídíte už za tisícikorunu (ve Žďáře), a to na deset let. Cena dvojhrobů bývá oproti jednohrobu jednou taková. Urnový hrob vás vyjde v Meziříčí na 645 korun za deset let. Do poplatku za hrobové místo města zpravidla zahrnují částku za pronájem hrobu a částku za služby, které souvisejí s provozem hřbitova.

Mezi tyto služby patří třeba pravidelná údržba travnatých ploch a dřevin. Obce nabízejí k pronajmutí různé typy hrobů. A to například jednohrob, dvojhrob, hrobku, urnový hrob nebo dětský hrob. Na hřbitově v Bystřici nad Pernštejnem se můžete rozhodnout i pro místo v kolumbáriu či pro místo individuálního vsypu.

----------------