Prvním městem ve žďárském okrese, kde se dřevina rozzáří, je Bystřice nad Pernštejnem. Vánoční koledování tam vypukne v sobotu 30. listopadu ve 13. hodin, kdy v amfiteátru vystoupí žáci místních škol a zájmových organizací. Nebude chybět soutěž o vánočku roku, řemeslný trh či domácí zabijačka. „Děti a dospělí mohou po celou dobu programu předávat svá přání andělovi s pošťákem do Ježíškovy schránky. U vánočního stromu, který se rozsvítí v 17 hodin, zazpívá pěvecký sbor Alter Ego," vybral některé z nachystaných aktivit sobotního odpoledne a podvečera na bystřickém Masarykově náměstí starosta Karel Pačiska.

V sobotu se rozzáří vánoční stromeček, ale především oči dětí také na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě. Předvánoční náladu navodí od 17 hodin pěvecký sbor základní umělecké školy a advent otevře i starosta a faráři. Poté dojde na společné zpívání koled a k očekávanému rozsvícení jednoho ze symbolů Vánoc.

Zahájit vánoční čas duchovnější formou, než bylo v minulých letech obvyklé, se pokusí představitelé radnice ve Žďáře nad Sázavou. „Navazujeme na loňské vítání adventu o první adventní neděli. Tehdy jsme opustili tradici rozsvícení vánočního stromu až na Mikuláše. Doufám, že se události zúčastní oba faráři ze žďárských farností," vyjádřila se starostka Dagmar Zvěřinová.

Havlíčkovo náměstí

Na stromě rozvěšené ozdoby se rozblikají, jakmile se setmí, tedy krátce před 17. hodinou. Předtím ještě vystoupí na pódiu na náměstí Republiky Fons – pěvecký sbor baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše. Kromě samotného centra okresního města, stromečku a budovy Staré radnice, se letos rozzáří také nedaleké Havlíčkovo náměstí. Konkrétně půjde o historickou budovu Čechova domu. „Zdálo se nám, že je to smutné a tmavé místo. Byli bychom rádi, kdyby se k nám do budoucna, co se týká vánoční dekorace, připojili i podnikatelské subjekty, které mají v lokalitě svoji provozovnu nebo sídlo," řekla Zvěřinová. Výzdoba budovy bude ve stejném duchu jako na radnici.

Adventní světýlka nejenom na stromečku a prostřednictvím další výzdoby na Náměstí, ale i díky prskavkám, lampionkům, lucerničkám či svíčkám se rozsvítí v neděli za zvuku koled rovněž ve Velkém Meziříčí. Sváteční atmosféru všemu dodá vystoupení skupiny Pavana a příchozí nebudou ochuzeni ani o nebeského pošťáka s nůší, jenž převezme od dětí přáníčka. „Kinosál Jupiter clubu pak bude po skončení programu patřit divadelní pohádce Rákosníček a jeho rybník," uvedla Martina Vávrová z velkomeziříčského odboru školství a kultury.

Velkobítešské adventní přivítání začne úderem 17. hodiny, na náměstí se objeví žáci mateřských i základních škol a Houslová muzika Bítešan. Svratecký sváteční den okoření lampionový průvod, který se vydá po 17. hodině na trasu od sokolovny na náměstí Národního povstání. Dohlížet nad přítomnými bude čertice nebo Lucifer.

Kdy rozsvítí stromy
sobota 30. listopadu
Nové Město na Moravě, Vratislavovo nám.
od 17.00: vánoční hudba - pěvecký sbor ZUŠ, otevření adventu starostou města, adventní slovo (faráři církve Českobratrské evangelické a Římskokatolické), slavnostní rozsvícení vánočního stromu, společný zpěv vánočních písní, teplá medovina, francouzské palačinky…
Bystřice nad Pernštejnem, Masarykovo nám.
Od 13.00: vystoupení žáků ZŠ, domácí zabijačka, Ježíškova pošta, soutěž o Bystřickou vánočku a v 17.00 rozsvícení vánoční stromu. Po celý den budou vánoční trhy.

neděle 1. prosince
Žďár nad Sázavou, nám. Republiky
16.00: vystoupení pěveckého sboru Fons, 16.45 rozsvícení vánočního stromu
Velké Meziříčí, Náměstí
od 16.45: vystoupení skupiny Pavana, nebeský pošťák nebo pohádka Rákosníček a jeho rybník
Velká Bíteš, Masarykovo nám.
17.00 – 20.00: vystoupení dětí z mateřských školek, žáků základních škol a Houslová muzika Bítešan
Svratka, nám. Národního povstání
17.30: vystoupení dětí z MŠ a ZŠ a Svrateckého pěveckého sboru, čertice i Lucifer budou dohlížet, lampiónový průvod přímo ze sokolovny. Občerstvení je zajištěno.
zdroj: jednotlivé MěÚ