Na cyklostezce od kulturního domu po bývalou saunu bude svítit každé druhé světlo. „Budeme také vypínat konkrétní svítidla, která vytipoval odbor komunálních služeb se správcem veřejného osvětlení dle místopisných znalostí,“ řekl Hedvičák.

Větší omezení město chystá například v Lipové ulici, u Klafaru nebo na Haškově ulici. „Tam, kde to bude možné a při zachování bezpečnosti dojde taktéž k vypnutí každého druhého svítidla,“ dodal Hedvičák. Ročně by tak Žďár mohl uspořit od pětašedesáti až do 450 tisíc korun.

Podvodníci se ve Žďáru vydávají za stavební firmu a okrádají lidi
Desetinásobně předražené ceny: ve Žďáře řádí nepoctiví řemeslníci

K podobným krokům se rozhodli také v Bystřici nad Pernštejnem. „Tam, kde je to technicky možné, vypínáme třeba jednu, nebo dvě fáze. To znamená, že svítí každé druhé světlo. Děláme i opatření, že když jsou v osvětlení dvě trubice, jednu z toho vypneme. Tím opět snižujeme náklady. Opravujeme také stávající vedení veřejného osvětlení a obměňujeme svítidla za úspornější,“ uvedl starosta Bystřice nad Pernštejnem Martin Horák.

Ušetřit by chtěli i v Novém Městě na Moravě. „V některých méně frekventovaných místech bychom veřejné osvětlení vypínali na část noci. Například na cyklostezkách. Světla bychom vypnuli například v jedenáct večer a zapínali bychom je od šesté, nebo sedmé hodiny ranní,“ vysvětlil starosta Nového Města Michal Šmarda. Na radnici uvažují také o tom, že by zredukovali vánoční osvětlení. „Budeme mít pouze jeden vánoční strom. Toto osvětlení bychom taky vypínali třeba v jedenáct v noci,“ nastínil dále Šmarda.

Vizualizace náplavky ve Velkém Meziříčí.
Budovaná náplavka v Meziříčí se rozšíří. Podívejte se na vizualizace

Ve Velkém Meziříčí naopak zatím vše zůstane po starém. „Konzultovali jsme to už zhruba před třemi měsíci s jednatelem našich technických služeb, které se o veřejné osvětlení starají. Zatím jsme k žádnému řešení nedospěli,“ sdělil starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras s tím, že v budoucnu se k této problematice určitě ještě vrátí.