Letošní podmínky jsou velmi výhodné, takže by Meziříčí mohlo získat příspěvek až ve výši devadesáti procent nákladů. Například minulý rok byla nejvyšší možná podpora čtyřicet procent.

„Celý projekt by vyšel zhruba na dvanáct a půl milionu korun. Z dotací bychom mohli obdržet až jedenáct milionů korun,“ sdělil starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.

Aby mohlo třídění bioodpadu začít ve městě fungovat, musela by se upravit část nového areálu Technických služeb na Karlově.

Bylo by nutné také pořídit asi dvě stovky sedmisetlitrových a zhruba třicet kusů velkoobjemových kontejnerů. Nádoby by byly po městě rozmístěny ve stejných lokalitách jako kontejnery na papír či plast. Navíc by se objevily i v obcích celého velkomeziříčského a bítešského mikroregionu. „Doma třídíme plast, papír i sklo, takže budeme pokračovat i s bioodpadem. Třeba v Rakousku je to naprosto běžná věc,“ souhlasí se záměrem Lenka Navrátilová z Velkého Meziříčí.

Bioplynová stanice

Technické služby by odpad svážely do svého nového areálu, kde by se roztřídil a upravil. Nakonec by byl odvezen do žďárské či náměšťské kompostárny.

„Pokud by v Meziříčí jednou vznikla bioplynová stanice, o které uvažujeme, bylo by možné odpad likvidovat přímo tam a nemusel by se nikam odvážet,“ plánuje František Bradáč. V případě, že by se městu podařilo dotaci získat, bylo by možné projekt uskutečnit během následujících dvou let. Od roku 2011 už by třídění mohlo začít fungovat naplno.

„Bioodpad zbytečně plní skládky a omezuje jejich kapacitu. Ministerstvo se proto snaží, aby byl likvidován jiným způsobem,“ poznamenal starosta Bradáč.