V celém kraji Vysočina jsou k dnešnímu pouze tři obce s více jak pětadvaceti procentním zastupením dětské populace – Žďírec, Salvníč a Panenská Rozsíčka. Údaj zjistili kraj Vysočina. Ten už pět let finančně podporuje právě obce s vysokým podílem dětí. Jestliže na počátku tohoto projektu bylo takových obcí na Vysočině jedenáct, brzy už tisícikorunový příspěvek na každou ratolest v obci s více jak dvacetiprocentním zastoupením dětí, nebudou mět úředníci komu vyplácet.

Vesnice versus město

V minulých letech limitu dosáhla a příspěvek na Žďársku čerpala pouze Nová Ves u Nového Města na Moravě a Javorek. Obě obce dostaly příspěvek několikrát po sobě. „Peníze jsme dostávali po dobu tří let, až vloni jsme ze seznamu vypadli. Zhruba dva až tři roky máme méně dětí, projevila se totiž nižší porodnost posledních let,“ řekl starosta Nové Vsi Václav Pohanka.

Naopak obcí, jejichž podíl dětí do patnácti let na celkovém počtu obyvatel je menší nebo roven pouze pěti procentům, přibývá. Na Vysočině jich je jedenáct, z toho dvě spadají do žďárského okresu. Ve vesnici Osové na padesát jejích obyvatel připadají pouhé dvě děti ve věku do patnácti let, ve Spělkově, vsi s čtyřiceti šesti obyvateli, nežije dítě tohoto věku dokonce ani jedno. „Mladí koukají jít tam, kde je práce – do měst. Dříve bylo co dělat v každé vsi dětí plná náves,“ myslí ji Jan Nedomka z Křižanova.

Žďárský deník se ptal v ulicích Žďáru nad Sázaovu, zda je pro život s dětmi lepší město nebo vesnice. Výsledek? Oslovení by chtěli vychovávat děti v klidné vesnici, ale využívat pohodlí města. „Pro malé děti je asi lepší vesnice. Je tam příroda, lepší prostředí. Město má ale zase tu výhodu, že je tam všechno po ruce,“ uvedla Jindra Benešová ze Žďáru.

Michaela Vondráčková vyrůstala na vesnici, ale s manželem teď bydlí ve Žďáře. „Vyhovuje mi město, ale kvůli dítěti bych možná za vesnici měnila. Je tam zahrada, větší klid. Nevýhodou je, že na vesnici často chybějí obchody, lékař, škola a podobně,“ řekl mladá žena.

Pomoc obecním školám

Systémovou podporu obcí, kde děti do patnácti let tvořily více jak čtvrtinu obyvatel, odstartoval kraj Vysočina v roce 2003. „Důvodem podpory je nedostatečná výše státní dotace na jednoho žáka základní a mateřské školy, která u obcí s velkým podílem dětí způsobuje finanční tíseň, kterou jsou obce schopny řešit jen s velkými obtížemi,“ vysvětlila tisková mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

V roce 2003 vyplatil kraj jedenácti obcím částku v celkové výši 449 tisíc korun. Od tohoto roku už počet vesnic, které splňovaly dané požadavky, zvolna klesá. Od roku 2006 už určeného limitu dosahují pouze tři obce. Schválí-li krajské zastupitelstvo předložený návrh, dostanou finanční podporu ve výši tisícikoruny na jedno dítě.

Jana Ševčíková