Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města chtějí mít více kamer, chybí jim ale na ně peníze

Žďársko – O kamerový systém se záznamem a napojením na policejní služebnu stojí v Bystřici nad Pernštejnem. Kamery ve městě sice mají, ale bez záznamového zařízení a jejich obraz je vyveden pouze na web města. S trochou nadsázky je tam mohou sledovat obyvatelé, kteří zrovna nemají nic moc na práci, a případné přestupky hlásit na policii či na radnici.

29.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archív

„Jsme jedno z posledních měst, které ještě nemá záznamový kamerový systém. Už jsme dvakrát neúspěšně žádali o dotaci ministerstva vnitra a doufáme, že letos nám to už konečně vyjde," informoval bystřický místostarosta Josef Vojta. Na připojení stávajících kamer k záznamovému zařízení a všechny náležitosti s tím spojené Bystřičtí potřebují asi 1,2 milionu korun. „Devadesát procent by činila dotace, deset procent podíl města," připomněl místostarosta. Do finanční částky by se vešly ještě dvě další kamery – jedna z nich by měla monitorovat okolí nočního klubu Fair play, druhá zase dvůr za náměstím u prodejny ZZN. „Kamerový systém by bylo možné postupně rozšiřovat, například o další kamery instalované na příjezdech do města, tedy u Penny Marketu, ve Vírské ulici nebo v Nádražní ulici ve směru k Rodkovu," uvedl místostarosta Vojta.

Více kamer prostřednictvím žádosti o dotaci chtějí získat i v Novém Městě na Moravě, a to z krajského programu prevence kriminality. Pokud se jim podaří dostat kýžených dvě stě tisíc korun dotace, dvaceti tisíci korunami přispěje radnice a ve městě ke stávajícím šestnácti přibydou další tři monitorovací body. První z nich by měl „hlídat" ulici Tyršovu směrem ke kulturnímu domu, druhý ulici Tyršovu v blízkosti základní školy a třetí ulici Bělisko u střední odborné školy.

Umístění nové kamery na „věžičce" domu v ulici Brodská za svobodárnou číslo šest ve žďárském sídlišti zvaném Stalingrad rovněž záleží na tom, jak bude město úspěšné při získávání potřebných dotačních titulů. „Bez ní nejsme schopni tuto oblast soustavně monitorovat a zklidnit. Až třetina zásahů ze strany policistů je právě tam, četné jsou rovněž stížnosti na obecný nepořádek, hluk, rvačky nebo vyvracení kontejnerů," uvedla starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. Žďárský městský kamerový systém čítá čtrnáct bodů (včetně mobilní kamery) a radnice hodlá vyčlenit i finance na jejich modernizaci – některé pocházejí z let 2000 a 2001.

Peníze z ministerstva vnitra chtějí na další kamery získat ve Velkém Meziříčí. Ohlídaly by dění v ulicích Třebíčská a Poštovní. Kamerový systém v Meziříčí nyní čítá jedenáct bodů, poslední dva slouží od podzimu. Jeden zabírá hlavní příjezdovou trasu od Jihlavy, druhý je v ulici Karlov a monitoruje i hřbitov. Loni ve Velkém Meziříčí nechali nainstalovat kamery k oběma výjezdům k dálnici D1, což se podle starosty Radovana Necida osvědčilo. „Díky tomu se podařilo zadržet několik pachatelů, již kvůli trestné činnosti sjeli do města právě z dálnice," uvedl velkomeziříčský starosta.

Systém kamer mají k dispozici i ve Velké Bíteši, provozuje ho policie. Jeho zavedení stálo milion a 168 tisíc korun. Ministerstvo vnitra poskytlo dotaci ve výši 836 tisíc korun, zbytek byl uhrazen z městského rozpočtu.

Autor: Lenka Mašová

29.3.2013
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pustil do domu cizí ženu, přišel o 63 tisíc korun

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

OBRAZEM: Děti z Vysočánku si pohladily krajtu

Žďár nad Sázavou – Netradiční zážitek za sebou mají děti ze žďárské Mateřské školy Vysočánek. Ve středu dopoledne je navštívilo duo Eden s ukázkou představení s opičkami, pudlíky a hady – krajtou albínskou a hroznýšem královským.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Žďárští hledají stromy svobody

Žďár nad Sázavou – Stromy svobody sázené v přelomových letech 1918-19, 1946-7, 1968 a 1989 chce najít a ošetřit občanská iniciativa Žijeme Žďárem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení