„Stížnosti na nadměrný hluk momentálně neevidujeme, všechno je přesně uvedeno v místní vyhlášce o ochraně veřejného klidu,“ sdělil svratecký starosta Boris Jakubík.

V praxi to vypadá tak, že křovinořezy, sekačky, cirkulárky, vrtačky, motorové pily a podobné hlučné stroje mají lidé ve Svratce zapovězeno používat v neděli a ve státní svátky, a to od dvacáté do osmé hodiny ráno. Večer a brzy ráno musí být klid.

Ve Svratce však na rozdíl od Třebíče nezačíná sváteční „noční“ klid už ve dvě hodiny odpoledne. „Problémy s dodržováním vyhlášky tak prakticky nemáme žádné,“ tvrdí starosta Svratky.

V Bystřici nad Pernštejnem o podobném předpisu neuvažují. „Že by si obyvatelé chodili stěžovat na své sousedy, že o svátcích sekají trávník a dělají při tom rámus nebo v paneláku v neděli dopoledne vrtají do zdí? Tak to zase ne. Lidé jsou u nás k těmhle záležitostem vcelku tolerantní. Vyhlášku o zachovávání klidu ve svátky rozhodně nechystáme a vlastně ani nemáme nikoho, kdo by její dodržování kontroloval,“ sdělil bystřický místostarosta Josef Vojta.

Ani v Bíteši však na schodech radnice nestojí zástupy nespokojených obyvatel, kteří trvají na tom, aby ve svátky byl ve městě klid. Opravdu se ve městě lidé snaží, aby zbytečně nerušili ostatní? „Ale někdy to prostě jinak nejde. Také občas sekám trávník v neděli, protože jindy na to prostě nemám čas. A abych dělal rámus ve všední dny nebo v sobotu po večerech, to mi připadá ještě horší, než pustit sekačku v neděli dopoledne,“ vyjádřil se starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Vyhláška? Zatím ne

Větší problémy nezaznamenali ani v Novém Městě na Moravě. „Stížností nebylo tolik, aby se to muselo řešit vyhláškou. U nás se to týká hlavně místních částí, kde je hodně rekreačních objektů, ale o konkrétním nařízení zatím neuvažujeme,“ prohlásila starostka Nového Města Zdeňka Marková.

Podobně to vidí i velkomeziříčský starosta František Bradáč. Vyhlášku, která by omezila v neděli a ve svátek přes den používání hlučných strojů – třeba sekaček trávníků, nemají ani ve Žďáře nad Sázavou.

------------

Svátky by se měly dodržovat, je přesvědčen hamerský starosta

Chataři a chalupáři si o víkendech zvesela pouštějí sekačky a pily v malé vesničce Tři Studně na Novoměstsku. „Lufťáků“ je tam prakticky více než starousedlíků.

„Problémy s nadměrným hlukem občas máme, to je pravda. Chataři a chalupáři přijíždějí výhradně na víkend a pak se hned pustí do údržby kolem domu. V obecní vyhlášce zatím žádné omezení nemáme, ale pokud bychom sestavovali novou, není vyloučeno, že by se tam nějaké protihlukové opatření objevilo,“ odhadl starosta Třech Studní Miloš Brabec.

Třebíčská protihluková vyhláška, která vymezuje hodiny, kdy nesmí kutilové a chalupáři rámusit, se zamlouvá i starostovi Hamrů nad Sázavou Hubertu Křesťanovi.

„Naprosto s tím souhlasím. V neděli má být klid. Je to svátek, tak se má světit, dělat se může přes týden a v sobotu,“ prohlásil Hubert Křesťan. „My s nadměrným hlukem zásadní problémy nemáme, chalupářů je uvnitř obce málo a zahrádkářská kolonie je dost vzdálená. Kdyby to ale bylo nutné a lidé to vyžadovali, předpokládám, že by se užívání hlučných přístrojů mohlo vyhláškou omezit,“ dodal starosta Hamrů nad Sázavou.

Když lidé v neděli dopoledne vyrukují se sekačkami a pilami, dá se čekat, že těm co chtějí mít klid to bude vadit. „Zatím jsme nutnost nějaké protihlukové vyhlášky nezvažovali, ale myslím, že objevit se to může,“ řekl starosta Velké Losenice Miloslav Černý. A jak by se pak takový přestupek řešil? „Nedá se předpokládat, že by někdo chodil po vesnici a lidi kontrolovat. Spíš by se takový „narušitel“ na základě stížnosti pozval na úřad a tam by se to řešilo,“ zauvažoval starosta Miloslav Černý.

Nemálo rekreantů, kteří o sobotách a nedělích vyrážejí zvelebovat svoje víkendová sídla, míří do Věcova na Novoměstsku a jeho pěti místních částí – Koníkova, Roženeckých Pasek, Odrance, Míchova a Jimramovských Pavlovic.

„Nejedná se jenom o sekačky a další přístroje, je u nás i hodně motorkářů. Zatím jsme se ale vždycky dohodli i bez nějaké vyhlášky,“ řekl starosta Věcova Zdeněk Vraspír.