MegaEvent Santini 2023, jak se akce jmenuje, zavede příznivce do poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a do dalších Santiniho staveb ve městě. V bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše se v sobotu v jedenáct dopoledne a ve čtvrt na tři odpoledne konají přednášky Stanislava Růžičky, předsedy Spolku Putování za Santinim.

Úlovky Pavla Malého, který obří pýchavky našel v okolí Nového Města na Moravě.
Z trávy u Nového Města vylézají bílí obři. Vatovec zaplní houbaři celý košík

Do sobotních aktivit se může zapojit široká veřejnost, kterou dílo Santiniho oslovuje a zajímá. K příležitosti byla vydaná také datovaná absolventská vizitka, kterou lze získat pouze na této akci a další zajímavé sběratelské suvenýry. „V jednu hodinu odpoledne se uskuteční slavnostní srocení účastníků, na kterém slíbil svou účast také hrabě Constantin Kinský a další zajímaví hosté,“ uvedl jeden z organizátorů Martin Pluhař.

Zdroj: Youtube

Akce končí v neděli dopoledne úklidovou akcí na podporu životního prostředí. V devět dopoledne je sraz před zámkem, jednotlivé skupinky na vybraných místech uleví od odpadků. „V poledne účastníci provedou společný výstup na Zelenou horu od Konventského rybníka, udělají si hromadný snímek a zamávají megaeventu i městu na rozloučenou,“ dodal Pluhař.

Projekt připravil Klub českých turistů (KČT), oblast Vysočina společně s KČT, odbor GeoCesty Štoky a za podpory Spolku Putování za Santinim.