Starosti však chovatelům přinesl mor včelího plodu. Jeho výskyt na konci léta zasáhl včelaře v Kundraticích. „Zlikvidováno muselo být deset včelstev," podotkl Pavel Liška.

Problém vznikl i pro včelaře z okolí, jejichž včelstva se ocitla v ochranném pásmu nařízeném Státní veterinární správou. „Zahrnuje desetikilometrový okruh od napadeného včelstva," vyložil Liška. Chovatelé nesmí přemisťovat včelstva, do zítřka se navíc musí nahlásit na žďárské pracoviště veterinární správy. „Chovatelům se též nařizuje zajistit nejpozději do konce ledna odebrat a nechat vyšetřit vzorky zimní měli ze všech úlů na stanovišti," uvedl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka.

„Pokud včelaři nesplní uložené povinnosti, hrozí jim až padesátitisícová pokuta," upozornil Vejmelka.

Bakterie způsobující včelí mor podle včelaře z Radešínské Svratky Jiřího Zavřela přežívá velmi dlouho, nemoc se objevuje takřka periodicky.

„Zvláště dřevo se nedá bakterie žádným způsobem zbavit či vydezinfikovat. Velkou hrozbou jsou proto staré nepoužívané včelíny," řekl Zavřel. „Roje do nich zalétnou a morem se nakazí. Stejně tak jsou nebezpečné i stromy," doplnil včelař z Radešínské Svratky. Jedinou možností, jak se nemoci zbavit, je tak vše zlikvidovat ohněm.

S morem včelího plodu se potýkali na jaře také včelaři v Horní Libochové. „Přímou souvislost ale prokázat nelze," řekl Pavel Liška.