Umělec navrhl tři druhy medailí, rozdělené podle velikosti a materiálu. „Nejmenší půměr mají medaile dřevěné,“ popsal hejtman Miloš Vystrčil. „Budeme je udělovat mladým aktivním lidem, stejně pružným a zároveň vzpurným jako je dřevo jeřábu, ze kterého medaile jsou,“ upřesnil.

O něco větší jsou medaile skleněné. „Sklo vyjadřuje křehkost, ale také krásu a nápaditost,“ řekl hejtman. „Proto je budeme udělovat lidem tvůrčím, umělcům a sportovcům,“ prozradil.

Třetí a největší ocenění bude vytesáno ze žuly. „Žula je pevná, stálá a odolná,“ uvedl Miloš Vystrčil. „A přesně takovým lidem budou patřit medaile z tohoto materiálu. Žulová díla dostanou lidé za dlouhodobý přínos našemu kraji,“ předsevzal.

Přestože je každá medaile jiná, všechny spojuje motiv jeřabiny jako symbolu kraje, cesty a kopců. „Pan Dvořák vyjádřil vše, co je pro Vysočinu typické, a zároveň díla propletl jinotajem,“ ohodnotil hejtman. Medaile budou předávány ve stylové javorové skříňce spolu s pamětními listinami.

Kdo, kde a za jaké činy bude medaile dostávat, je zatím v jednání. „Systém výběru laureátů, jejich schvalování a způsob předávání jsou zatím ve fázi příprav,“ vysvětlila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Jisté už ale je, že předávání bude velkou událostí a poctou pro každého oceněného.