Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meandry řeky Svratky u Milov jsou novou přírodní rezervací

Žďárské vrchy - Na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy přibyla nová přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov. Lokalita, známá pod jménem Rychtářky, představuje unikátní krajinný celek vodního toku se slepými rameny a přilehlých podmáčených luk.

11.7.2014
SDÍLEJ:

Typické pro tuto lokalitu jsou často neobhospodařované podmáčené louky. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Nová přírodní rezervace zahrnuje více než 60 hektarů pozemků údolní nivy s přirozenými říčními meandry a tůněmi.

„Daří se tam řadě druhů živočichů a rostlin, které jinde z krajiny mizí," nechal se slyšet Luděk Čech ze Správy CHKO Žďárské vrchy. Jde už o desátou přírodní rezervaci vyhlášenou ve Ždárských vrších, rozlohou patří mezi největší. „Toto území je z velké části hospodářsky nevyužitelné, řeka se tam v jarním období rozlévá. Není možné tam umisťovat stavby," podotkl Luděk Čech.

Přísnější ochrana

„První odborné návrhy na vyhlášení Rychtářek přírodní rezervací jsou z konce sedmdesátých let," vyjádřila se botanička Kamila Juříčková.

Přípravné práce nakonec začaly před čtyřmi lety, správa pak jednala s vlastníky pozemků, dotčenými obcemi a úřady.

Rezervace s navazujícím desetihektarovým ochranným pásmem byla vyhlášena minulý měsíc. Rychtářky budou nyní přísněji chráněny. Na druhé straně vlastníci z těchto přísněji chráněných pozemků nemusí platit daň. „Neznamená to, že by to bylo území, kam se nesmí vstupovat, kde se nesmí hospodařit. Péče je do určité míry potřebná a v současné době byla z části zanedbávaná," vyjádřil se Luděk Čech.

Zajistit je potřeba hlavně sečení, aby louky nezarůstaly náletovými dřevinami. Pokud se o to chtějí postarat sami majitelé pozemků, mohou od Správy CHKO dostat finanční příspěvek. „Pravidelné sečení se v této lokalitě už částečně provádí a postupně se bude rozšiřovat. Něco se seče ručně, něco strojově," dodala Kamila Juříčková.

Podmáčené louky jsou domovinou mokřadní vegetace vysokých ostřic. „Z chráněných druhů rostlin se tam vyskytuje orchidej prstnatec májový, všivec lesní nebo rdest alpský," informovala botanička Juříčková.

Rezervace je zajímavá také po zoologické stránce. Daří se tam hlavně obojživelníkům a plazům. Na své si na Rychtářkách přijdou především ornitologové. Mezi několika desítkami hnízdících ptáků je také hýl rudý, v uplynulých třech letech evropsky sledovaný ptačí druh. „Na meandrech Svratky je docela velká hnízdní populace hýlů, probíhal tam několikaletý výzkum," potvrdil vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

„Tento ptačí druh se začal v České republice šířit v sedmdesátých letech minulého století, na Rychtářkách bylo první hnízdění hýla rudého zaznamenáno v roce 1988," doplnil ornitolog Jaromír Čejka.

Kvůli zjištění zimoviště a tras podzimních a jarních tahů byly ornitology samcům hýlů připevňovány na záda geolokátory podobné batůžkům. Zjistilo se tak, že hýli ze Ždárska odlétají zimovat do Indie.

CHKO Žďárské vrchy zabírá 70 940 hektarů. Nachází se tam jednapadesát maloplošných zvláště chráněných území. Kromě deseti přírodních rezervací i čtyři národní přírodní rezervace a třicet sedm přírodních památek. Jsou pro ně vypracovány podrobnější plány péče než pro zbylé části chráněné krajinné oblasti.

Autor: Redakce

11.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tentokrát však budou hráči Bystřice nad Pernštejnem (v červeném) a Pelhřimova (v černém) bojovat o body do tabulky krajského přeboru. Sobotní tahák 12. kola začíná v 14.30 na bystřickém trávníku.

Exdivizní souboj: Bystřice hostí Pelhřimov

První voliči si na otevření volebních místností ve Žďáře pár minut počkali, přišli už před 14. hodinou. Ve volební místnosti v knihovně svůj hlas během půl hodiny odevzdala stovka lidí.
10

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Meziříčští při volbách hlasují také o náměstí

Velké Meziříčí – Obyvatelé Velkého Meziříčí vstoupili úderem čtrnácté hodiny do volebních místností, aby vhodili obálky se svými kandidáty do volebních uren. Odstartováno bylo ale také jejich historicky první referendum.

Žďár hledá další osobnost, která získá cenu města

Žďár nad Sázavou – Žďárská radnice začala přijímat nominace na Cenu města Žďáru nad Sázavou. Hodlá ji udělit již potřetí. „Stalo se to vlastně už tradicí, letos jsme ocenili osobnost města již podruhé,“ poznamenal žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé se do volebních komisí moc nehrnou

Nové Město na Moravě - Sehnat lidi do volebních komisí bylo letos o něco komplikovanější, než v minulosti. Alespoň v Novém Městě na Moravě a jeho místních částech. Vše se ale nakonec stihlo v termínu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení