Plynový kotel, který rodina používala k vytápění, hlásil poruchu. „Zasahující hasiči jej okamžitě odpojili a prostory bytu a celého domu odvětrali," doplnila mluvčí Musilová s tím, že následně byl byt předán majiteli s poučením, že v něm nemá v noci ze středy na čtvrtek nocovat a že je nutné, aby kotel prošel revizí.

Matka s dcerou, které se nadýchaly oxidu uhelnatého, měly štěstí, protože jejich zdravotní stav si nevyžádal hospitalizaci. „Obě ženy byly ošetřeny na urgentním příjmu a ještě večer se vrátily domů," informoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Podle ředitelky Záchranné zdravotnické služby Kraje Vysočina Vladislavy Filové se nejedná o první případ otravy lidí oxidem uhelnatým v kraji. „Podobných případů se již událo více, nejvíce jsme jich evidovali na Havlíčskobrodsku," potvrdila Filová.

Hasiči, kteří na žádost zdravotníků stále častěji vyjíždějí k měření koncentrace oxidu uhelnatého v domech a bytech, apelují na veřejnost, aby možná rizika nepodceňovala. „Především u plynových ohřívačů vody a kotlů zajistěte dostatečný přísun vzduchu. Případné první zdravotní obtíže v žádném případě nepodceňujte," připomněla Petra Musilová.

Oxid uhelnatý je plyn bez barvy a zápachu, lehčí než vzduch, a člověk jej svými smysly nedokáže zaznamenat. V běžném ovzduší je jeho koncentrace minimální, ale v domácnostech se při užívání plynových spotřebičů zvyšuje. Oxid uhelnatý blokuje přenášení kyslíku krví, protože jeho vazba s hemoglobinem je 250 krát pevnější než vazba s kyslíkem. Proto při vyšší koncentraci tohoto plynu dochází k nedostatečnému okysličení mozku a následné smrti.

Mírnější příznaky otravy oxidem uhličitým se projevují nevolností, zvracením, bolestmi hlavy a na hrudi, závratěmi nebo slabostí. Často je proto možné počátky otravy zaměnit za nějakou nemoc. Při závažnějším stupni intoxikace organismu dochází k poruše vědomí.

Obranou před „tichým zabijákem" je pravidelná technická kontrola plynových zařízení a dostatečné větrání. Osvědčilo se i užívání detektoru oxidu uhelnatého. Umisťuje se přímo místností a je na baterky. „Z dostupných statistik vyplývá, že detektor je schopen zabránit až polovině otrav. Zazní-li jeho alarm, pak na nic nečekejte, opusťte prostory a nebojte se přivolat záchranáře," vyjádřil se havlíčkobrodský hasičský vyšetřovatel Luboš Beránek.