Smyslem oslav není pouhé připomenutí vzniku instituce. „Chceme se také pochlubit tím, co všechno děti zvládají a co jsme je naučili," vysvětlila ředitelka mateřské školy Ivana Buchtová. Podle ní u nich děti pravidelnou docházkou mezi třetím a šestým rokem života získávají všechny důležité návyky a vědomosti.

Příchozí budou mít ve středu možnost zhlédnout ukázky práce dětí. „Chceme upozornit na to, že děti v mateřské škole netráví čas pouze hraním, ale jsou i vzdělávány," vysvětlila Buchtová.

Chystaná událost je tak náročná, že ji zaměstnanci školy museli plánovat již od jara letošního roku. V programu je výstava prací dětí, která je zaměřena na čtyři roční období. „Veřejnost shlédne i práce z různých zajímavých projektů a témat, které děti probíraly v jejich třídách se svými učitelkami," vysvětlila zástupkyně ředitelky Jaroslava Bílá.

Po celý rok děti tvořivě pracovaly s přírodninami a jiným netradičním materiálem. Využívaly také různé výtvarné techniky. Děti také vystoupí s tanečním programem na písně Beruška, Vosy, V peřině, Sloník Toník nebo Šampion. „Například v písni Sloník Toník se diváci podívají do světa zvířat, kde je stejně veselo jako ve světě dětí," vysvětlila Bílá.

V s názvem Slunéčko sedmitečné děti tanečkem ztvární, jak se dá s beruškou opatrně pohrát a pozorovat ji. U Vosy svým humorným vystoupením přiblíží, co se může stát při neopatrném a nevhodném chování vůči vosám a jak předcházet nebezpečí.

Ve vestibulu bude výstava fotografií mapující historii školy. V plánu jsou i workshopy. „Děti si třeba procvičí logické uvažování, rychlou orientaci nebo postřeh," sdělila Buchtová.

Program v kulturním domě do 15.30 je určen pro širokou veřejnost, po uvedené době je program z kapacitních důvodů jenom pro zvané a hlavně naše děti. „Chceme jim udělat radost, a proto jsme zajistili program s Michalem Nesvadbou, který je u dětí velmi oblíben," řekla Ivana Buchtová.

Akce je určena i těm, co školku navštěvovali v minulosti. „Máme slíbenou účast dvou kantorek ve věku devadesáti let a moc se na to těšíme," dodala Buchtová.

První dvě třídy mateřské školy v Novém Městě vznikly už v prosinci roku 1946 v budově gymnázia. Zrušeny tam byly až roku 1967 s otevřením školky na ulici Drobného. Od 1. ledna roku 2003 existuje Mateřská škola Nové Město na Moravě jako příspěvková organizace, která sdružuje všechny školky ve městě, i v jeho spádových obcích. Naposledy byla ve školním roce 2013/2014 otevřena přístavba a nástavba budovy MŠ na ulici Drobného.

Dnes navštěvuje novoměstské školky 316 dětí ve třinácti třídách.