Organizátorům budou s dohledem na bezproblémový průběh akce pomáhat městští a republikoví policisté. „Na pátek 24. června máme vyčleněny dvě dvoučlenné hlídky. O víkendu již provoz nebývá tak hustý, takže bude organizátorům pomáhat pouze jedna hlídka. Strážníci budou usměrňovat dopravu,“ sdělil vedoucí žďárské městské policie Martin Kunc. Strážníci budou spolupracovat se státními policisty ze Žďáru i z Jihlavy.

Šampionát, jehož se má zúčastnit 533 závodníků a závodnic z jednadvaceti zemí Evropy, odstartuje ve čtvrtek 23. června. Od devíti do patnácti hodin vyrazí sportovci na časovku jednotlivců dlouhou bezmála dvacet kilometrů. Trať vede z Nového Veselí přes Březí nad Oslavou do Kotlas a zpět.

Autobusy projedou

„Z důvodu konání závodu platí na trase časovky v době od půl deváté ráno do půl čtvrté odpoledne úplná uzavírka pro veřejnou dopravu. Pro linkové autobusy uzavírka neplatí,“ informoval ředitel závodu Pavel Doležel.

Uzavření silnice by se nemělo dotknout velkého počtu lidí, jedná se o nepříliš vytížený úsek. Problém by mohli mít pouze řidiči, kteří se budou v době konání časovky chtít dostat například z Nového Veselí do Ostrova nad Oslavou. Nebudou totiž moci jet přímo přes Březí a Kotlasy a čeká je zajížďka přes Žďár nad Sázavou.

V pátek, sobotu a neděli jsou na programu závody jednotlivců na sedmadvacetikilometrovém okruhu. Trasa vede ze žďárské Studentské ulice a pokračuje do Vysokého, Počítek, Skleného, Tří Studní, Vlachovic, Nového Města na Moravě, Radňovic a poté do žďárských ulic Novoměstské a Neumannovy.

Cíl je opět ve Studentské ulici. Právě tato ulice bude od pátku do neděle vždy od devíti hodin ráno do půl druhé odpoledne úplně uzavřena pro veškerou dopravu.

Jen jedním směrem

Na zbývajících částech okruhu bude uzavírka jednosměrná. Řidiči budou tedy moci jezdit pouze ve směru jízdy závodníků, v protisměru nikoli.

Objízdná trasa vede přes vesnice Mělkovice, Veselíčko a Slavkovice. „Pro linkové autobusy ale ani tato částečná jednosměrná uzavírka na trase okruhu neplatí,“ upozornil ředitel Doležel.

Kvůli cyklistickým závodům dozná změn také městská hromadná doprava (MHD). Zastávka ve žďárské Studentské ulici bude v pátek, sobotu a neděli vždy od půl deváté ráno do tří hodin odpoledne zrušena. Závod ovlivní zajíždění některých autobusových spojů i na další zastávky nacházející se v ulicích Wonkova, Neumannova a Novoměstská. Ve většině případů bude ale stanice ve Studentské ulici nahrazena stanovištěm v nedaleké ulici Wonkova.

„Samozřejmě mi to trochu zkomplikuje pohyb po městě, ale zase chápu, že ty závody se někde jet musí. Alespoň se Žďár zase trochu zpopularizuje,“ nechala se slyšet Helena Sodomková ze Žďáru nad Sázavou.