Od poslance Karla Černého (ČSSD) z Hamrů nad Sázavou si ministr vysloužil kritiku za to, že před časem v médiích řekl, že Vysočina je jedním z regionů, který má největší potenciál pro výstavbu větrných elektráren. „Podle větrných map se však využitelný potenciál nachází jen na malé části kraje, a to zejména v CHKO Žďárské vrchy, na tom se snad shodneme,“ zeptal se Černý ministra Bursíka.

„Ano, já si stále myslím, že Vysočina je vhodnou lokalitou pro výstavbu větrných elektráren s tím, že každý jednotlivý projekt musí být posuzován z pohledu jeho možného konfliktu s krajinným rázem,“ odpověděl Bursík.

Černý ale argumentoval především tím, že větrníky na Českomoravské vrchovině se staví blízko obydlených zón a silnic a ohrožují tak životy i majetek lidí. „Pane ministře, vy osobně byste si koupil dům stojící 700 metrů od větrného parku?“ byl zvědavý poslanec Černý.

„Koupil, pane poslanče,“ dostal trochu překvapující odpověď. Bursík pak upozornil na to, že se na Ministerstvu životního prostředí nyní připravují dvě zásadní změny, které se týkají větrných elektráren. „Připravujeme metodický pokyn, jehož součástí je stanovení minimálních bezpečnostních vzdáleností pohybu osob kolem elektráren,“ řekl Bursík.

Karel Černý

Ministerstvo také pracuje na odstranění administrativních bariér při povolovacím procesu obnovitelných zdrojů energie, protože se ukazuje, že současný systém je velmi náročný. Ministr připomněl, že v současné době je to tak, že za bezpečnost provozu elektrárny odpovídá její provozovatel a nové stroje jsou vybaveny detektory a kamerami, které sledují námrazu a v případě potřeby elektrárnu vypnou.

Černý ale oponoval tím, že například vyhřívání vrtulí konkrétně v Pavlově prohlásil sám provozovatel za technicky nemožné. Další technická opatření, jako kamerový systém či čidlo monitorující námrazu a automatické vypínání chodu, v tomto případě podle poslance za ČSSD selhávají. Výstavbě větrných elektráren na Vysočině nejsou nakloněni ani krajští úředníci.