DEN S DENÍKEM - přiďte diskutovat na Masarykovo náměstí ve 14 hodin.

„Ceny v některých obchodech, ať už se jedná o drogistické zboží nebo potraviny, jsou u nás dost přemrštěné. Jednou za týden proto sedneme s rodinou do auta a vydáváme se na nákupy do Brna. Po dálnici jsme tam za chvilku a nakoupíme vše, co potřebujeme. I když projedeme benzin, pořád se nám ta cesta vyplatí,“ nechala se slyšet Dana Kloubková z Velké Bíteše.

Nelíbila se jim lokalita

Důvodů, proč ve městě žádný supermarket ještě nevyrostl, je hned několik. Tím nejzásadnějším je podle starosty Miroslava Báni počet obyvatel Bíteše. „Pro stavbu marketu je rozhodující to, aby mělo samotné město alespoň pět tisíc obyvatel. My jich máme ani ne čtyři tisíce tři sta,“ vysvětlil.

Dalším argumentem, kterým se vývojoví projektanti přicházející většinou z Německa a Anglie ohánějí, je nevyhovující lokalita. „Nedávno jsme jednomu z nich nabídli parcelu hned u sjezdu z dálnice. Jemu se ale prostě nelíbila,“ řekl rozhořčeně starosta. „Dalšímu jsme nabídli prostor pod náměstím podél řeky. V tomto případě to však ztroskotalo na majitelce pozemku, která požadovala minimálně tisíc korun za metr čtvereční. Oni vykupují maximálně za šest set korun,“ dodal.

Chybějící konkurence nerozhoduje

Lákavé pro vývojáře není ani to, že by ve Velké Bíteši neměli žádnou konkurenci. „Když jsme jim tento argument řekli, tvrdili, že nikdo nechce být tím prvním, kdo market ve městě postaví. Co jim na to máte říct?“ pokračoval rozzlobeně Miroslav Báňa. Osm let vyjednávání města s developery tak žádné výsledky zatím nepřineslo. „V letošním roce se stavět určitě nezačne. Tento měsíc jsme zahájili další dvě jednání, tak uvidíme, jestli uspějeme,“ uvedl.