„Oslava měla původně být v altánu v domově důchodců, kde paní Cahová žije, ale pak se z důvodu nepříznivého počasí byla přesunuta na radnici,“ sdělil bítešský starosta Milan Vlček. Stará dáma, která přišla na svět v roce 1906, je několikanásobnou babičkou, prababičkou i praprababičkou, má za sebou život plný práce. Po smrti manžela, který zahynul 9. května 1945 při bombardování Velké Bíteše, zůstala sama na výchovu dvou tehdy malých synů, Oldřicha a Miloše.

O tom, že Marie Cahová byla velice energická a podnikavá žena, svědčí i skutečnost, že svého času ve Velké Bíteši provozovala taxikářskou živnost. Nyní je Marie Cahová nejstarší obyvatelkou města, jelikož stosedmiletá Františka Kožnarová, která byla zároveň i nejstarší Češkou, zesnula letos v únoru. „Marie Cahová je, pokud vím, i nejstarší obyvatelkou Kraje Vysočina,“ sdělil krajský radní Petr Krčál. "Sto a víceletých lidí je však na Vysočině více,“ doplnil radní Krčál.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) byl minulý měsíc důchod vyplacen celkem osmačtyřiceti 100 a víceletým lidem z Kraje Vysočina. Tři z nich byli muži, pětačtyřicet ženy. „V celé republice bylo po výplatním červnu evidováno 709 sto a víceletých občanů, z toho je 608 žen a 101 mužů,“ sdělila Jana Buraňová z oddělení komunikace ČSSZ.

Nejstarší obyvatelkou Česka je nyní Evangelie Čarasová, která se narodila 15. února 1904 v Řecku. Do ČR utekla s rodinou v roce 1948 před občanskou válkou. Jejím receptem na dlouhověkost, jak uvedla pro ČTK, je žít v klidu a skromnosti, jíst dostatek mléčných výrobků a vyvarovat se alkoholu. Česky rozumí dobře, mluví ale jen řecky a nikdy se nenaučila psát ani číst.

Jen o několik měsíců mladší je Marie Fišerová z Hořic na Jičínsku, která se narodila 26. listopadu 1904.