Už naši dědečkové a pradědečkové nedali dopustit na oblíbený mariáš. A přesto, že se v současné době dostává čím dál více do popředí poker, mariáš má i nadále své skalní příznivce. A není jich zrovna málo.

„Mě naučil hrát mariáš otec. Chodil pravidelně na karty, já jsem šel s ním. Dostal jsem sodovku a díval jsem se, jak hrají. Sám jsem začal hrát ve čtrnácti letech,“ vzpomíná na své karetní začátky Pavel Dolník z Ořechova, kterého „mariášky“ okouzlily natolik, že se ujal i organizace mariášových turnajů.

Mariášová liga ve třech o přeborníka Kraje Vysočina a Brněnska, která se skládá z dvanácti kol, se hraje už popatnácté. První z dvanácti turnajů se odehrál na konci října v Křoví, nyní je před námi páté klání, které se bude konat 21. prosince v kulturním domě v Ořechově u Velkého Meziříčí.

Soutěžících přicházívá pravidelně okolo osmi desítek. Podle Pavla Dolníka by jich ale mohlo být i mnohem více. „Mariáš hraje hodně lidí, většina ale spíš jen po hospodách. Mají strach přijít si zahrát na turnaj. Ale není proč se bát,“ láká všechny milovníky mariáše na karetní klání do Ořechova Dolník, který je také držitelem osmi pohárů za vítězství. Prezentace pro ořechovský turnaj je od osmi hodin do tři čtvrtě na devět ráno a přijít může opravdu každý, kdo si chce zahrát. Stačí jen zaplatit dvě stovky startovného, v němž je zahrnuta i snídaně a oběd. A pak už hurá ke stolu.

Pro všechny jsou tu připraveny neobyčejně lákavé ceny, jako například motorová pila, vyhlídkový let pro dvě osoby, mikrovlnná trouba, bečka piva, mobil, selátko a další a další věci. S prázdnou podle organizátora nikdo neodejde.
Každému mariášovému turnaji předchází samozřejmě důkladný trénink. „Na ten se chodí do hospody,“ potvrzuje Pavel Dolník. Pokud tedy uvidíte v pátek nebo v sobotu navečer v hospodě muže sedící u jednoho stolu s kartami v ruce, nejsou to rozhodně žádní hospodští povaleči, ale hráči mariáše, kteří trénují na nadcházející turnaj. Možná právě na ten nejbližší, ořechechovský. (hel)

Pořadí po 4. kole, Mariášová liga ve třech o přeborníka Kraje Vysočina a Brněnska (prvních deset):
1. Polášek Lubomír, Velké Meziříčí
2. Liška Vladimír, Prštice
3. Dokoupil Stanislav, Vlachov
4. Preis Pavel, Vidonín
5. Matějka Vladimír, Říčany
6. Janík Miroslav, Velká Bíteš
7. Jakubec Petr, Bory
8. Doležal Vlastimil, Třebíč
9. Smrkovský Josef, Smolín
10. Prustoměrský Vlastislav, Krumlov

Příští turnaj:
21. prosince
Ořechov u Velkého Meziříčí,
Kulturní dům
Pavel Dolník 608 438316