A to bez tisícikorunového poplatku za obřad na místě jiném než obvyklém.

„Nejdříve bylo rozhodnuto, že se sňatky mohou uzavírat také v takzvané erbovní místnosti, a ta již také měla v tomto ohledu svoji premiéru. Bohužel to však bylo ještě před schválením tohoto místa, takže první svatební obřad v muzeu podléhal poplatku,“ informoval starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Nyní už mohou snoubenci uzavřít manželství v jakékoliv části městského muzea, aniž by za to museli platit. Využít však mohou i původní obřadní síň městského úřadu. „V souvislosti s další ukončenou etapou rekonstrukce muzea by bylo možné oddávat například také na terase,“ poznamenal bystřický místostarosta Josef Vojta.

„Výhodou je také to, že před muzeem je velké parkoviště. Také se tam dají pořídit pěkné fotografie před kostelem a obřad v muzeu má celkově slavnostnější ráz,“ dodal starosta. Některé dvojice si pro uzavírání manželství vybírají ne zcela tradiční místa, i když si pak za obřad musejí připlatit.

Na Bystřicku je oblíbená například Vírská přehrada, zřícenina hradu Zubštejna nebo rozhledna v Karasíně. Rušno bylo v obřadních síních, kostelích i jiných místech okresu v sobotu. Tři sedmičky chtěly mít ve svém datumu svatby desítky mladých lidí ze Žďárska.