Zatímco před sametovou revolucí patřil mezi nejvyhledávanější hotely v republice, v předchozích dvanácti letech především kvůli nevyřešeným dluhům jednoho z majitelů a soudním tahanicím chátral.

Současný vlastník, společnost Mánes, plánuje jeho otevření již v příštím roce. „Čeká nás ještě například výměna oken, zateplení fasády, vnitřní úpravy restaurace a vinárny či oprava altánku a jezírka na zahradě,“ vyjmenoval plánované změny František Černý ze společnosti Mánes.

„Hotel nechceme otevřít, dokud nebude vše hotové. Věřím ale, že do jednoho roku se nám to podaří,“ dodal.

Lidé se tak mohou těšit například na třiatřicet dvoulůžkových pokojů s možností přistýlek, restauraci pro sto dvacet pět hostů či vinárnu s kapacitou sto dvaceti návštěvníků. „Díky tomu, že zastavěná plocha hotelu je dva tisíc čtyři sta metrů čtverečních a budova má sklepy, suterén a další tři podlaží, otevírá se nám tam řada možností,“ pochvaloval si František Černý.

Hotel, který byl ve Svratce otevřen na konci třicátých let minulého století, si zachová stejnou podobu. „Na rekonstrukci s námi spolupracuje syn architekta, který Mánes stavěl. Hotel tak bude mít stejně jako v minulosti například červená okna a bílou fasádu,“ uvedl.

Na zahradě zůstane zachován altánek s jezírkem. „Navíc tam přibude pergola pro hosty, kde si budou moci posedět a pochutnat si na specialitách z grilu,“ řekl František Černý.

Lidé ve Svratce jsou opravou Mánesu, který za doby jeho největší slávy navštívili i Karel Gott, Helena Vondráčková či československý prezident Ludvík Svoboda, nadšení.

„To je krása pozorovat nového majitele, jak přistupuje k opravě hotelu. Nejdříve se pustil do zanedbané zahrady, v parku pokácel náletové rostlinstvo a pak nechal opravit plot okolo zahrady,“ pochvaloval si na diskusi na svrateckém webu Jirka.