„Zatím jich máme 203 od dětí ze 4. a 5. základní školy," uvedla včera na začátku dílny zástupkyně ředitele Active –  SČV Marie Neubauerová s tím, že dnes dopoledne přijdou malovat školáci ze Škrdlovic. „Stanovili jsme 333 namalovaných sněhuláků, aby nám byl rekord uznán," dodala Neubauerová.

Sněhuláky dnes odpoledne přijede přepočítat komisař z pelhřimovské Agentury Dobrý den, a pokud jich bude nejméně 333, rekord bude uznán a zapsán do České knihy rekordů. Ačkoliv natření figurky bílou barvou, obarvení hrnce na její hlavě a doplnění obličeje a knoflíků se zdá jako práce na chvilku, ve skutečnosti to tak rychlé není. „Trvá to asi hodinu," řekl výtvarník Zdeněk Bukáček, který dětem i dospělým ukazoval, jak mají při práci postupovat. Vysoustružených dřevěných sněhuláků měl pro jistotu připraveno 371.

Děti si sněhuláka, ať už dnes bude rekord uznán, či ne, odnesou domů – pro sebe, anebo třeba jako dárek. „Setkal jsem se už i s tím, že babičky malovaly pro vnoučata, která onemocněla a nemohla přijít," dodal Bukáček. Za symbolické vstupné ve výši 25 korun si zájemci mohli vyrobit i různé drobné vánoční dárky a dekorace. Dřevěný sněhulák je vyšel na šedesát korun a výtěžek akce byl věnován na podporu keňského školáka Edmonta Mukabwy. „Chlapce podporujeme už pátým rokem," poznamenal ředitel Active – SVČ Luboš Straka.