„Lidí je dost, byli na lyžování natěšení, a podmínky jsou zatím vynikající," pochvaloval si správce sjezdovky na Harusově kopci Karel Klapač zahájení sezony. „No konečně. Je to paráda, já už skoro přestala doufat, že si ještě letos zajezdíme," smála se Dana Pokorná ze Žďáru nad Sázavou. „Harusák" se synem sjížděla na lyžích.

Parkoviště pod sjezdovkou v Novém Městě v pondělí ráno rychle plnila auta lyžařů nejen z okolí, ale také třeba ze Svitavska nebo Brněnska. „No je to fakt, my už jsme se ježdění opravdu nemohli dočkat. Děcka mají prázdniny, my dovolenou, tak dneska ráno to byla jasná volba. Popadli jsme lyže a hurá na sjezdovku," usmíval se brněnský fanoušek lyžování Jindřich Dočekal. Na novoměstskou sjezdovku dorazil s rodinou jako jeden z prvních.

Sněhu mají zásobu

Na svahu Harusova kopce momentálně leží přibližně třiceti- až čtyřiceticentimetrová sněhová pokrývka. Děla ovšem neustále vyrábějí další a další sníh. „Dokud to půjde, budou sněhová děla pracovat. Chceme zvládnout udělat co nejvíce sněhu do zásoby, protože nikdy není možné odhadnout, na jak dlouho pak vydrží. Záleží to jedině na počasí, které prostě ovlivnit nemůžeme, tak snad nám už bude trochu přát," pousmál se Karel Klapač.

V Novém Městě se teď jezdí podle prázdninového či víkendového programu, tedy od 8 do 21 hodin. Ve všedních dnech se po školních prázdninách bude lyžovat ráno od 9 hodin. Svah má umělé osvětlení. Ani letos novoměstské radovánky na skluznicích nepodražily. „Neměnili jsme cenu jízdného od doby, co jsme zprovoznili lanovku," doplnil správce Klapač.

Dnes po poledni začal fungovat také vlek ve skiareálu v Novém Jimramově, od zítřejšího rána se bude lyžovat rovněž na velkomeziříčském Fajtově kopci. Další sjezdovky se podle jejich správců otevřou ve druhé polovině týdne.

V Dalečíně se chystají zahájit lyžování na Nový rok, zasněžují od Štěpána. O den později začala děla chrlit sníh i na svah sjezdovky ve Svratce, kde by se mohlo jezdit koncem týdne. Stejné plány mají se zahájením sezony v Karasíně. Aktuální informace od vleků jsou na www.skivysocina.cz a na stránkách jednotlivých lyžařských areálů.

Lyžovat lze na Vysočině zatím jen na uměle zasněžených sjezdovkách. Přírodního sněhu napadlo pouze několik centimetrů. Pro běžkaře nejsou zatím připravené tratě ani u Nového Města na Moravě.

Podle meteorologů nevydrží trvale mrznout příliš dlouho, už na čtvrtek předpovídají na Vysočině nejvyšší denní teploty nad nulou.