Na Silvestra v pravé poledne vyběhnou muži do stopy v lese Ochoza v boji o krále třetího ročníku Tour de Ski. Nedlouho po nich se představí také nejlepší běžkyně světa a na Nový rok jsou na programu sprinty. V úterý po poledni už většina z aktérů Tour trénovala na novoměstských tratích. Organizátoři zatím dolaďovali některé závodní úseky.

Kromě kompletní světové špičky běžeckého lyžování se fanoušci mohou ve středu a čtvrtek těšit na opět mírně upravený hlavní stadion a modifikované závodní okruhy. Ty budou letos neobvyklé krátké, takové fanoušci nepamatují. „Muži poběží na okruhu o délce 3,1 kilometru,“ uvedl předseda organizačního výboru Petr Honzl. Ženy pak obkrouží pětkrát dvoukilometrové kolečko.

Krtákými tratěmi se jednak vyhovuje požadavkům na atraktivnost klání (závodníci před diváky projedou vícekrát, než na dlouhém okruhu), ale především je to jediné východisko z již třetí bídné zimy po sobě. Mezinárodní lyžařská federace FIS chce po Novoměstských, aby se vrátili k delším okruhům, nejlépe pětikilometrovému. Taková trať se však dá připravit pouze za dobrých sněhových podmínek, které Novému Městu v posledních letech chybí.

Aktuálně dvaadvacátý muž pořadí Tour de Ski Lukáš Bauer by si na Vysočině přál kopcovitou trať, na které by mohl smazat ztrátu na čelo.

To mu organizátoři splnili, faktem ovšem zůstává, že profil novoměstských tratí se s postupem let zmírnil. Pryč jsou kruté kopce s přiléhavými názvy „Malé a Velké“ Tatry a obtížné stoupání Esíčka se v poslední době vybíhá už jen z poloviny. „Některé stoupáky pořád dají zabrat, ale už to není takový motokros, jako dřív,“ zhodnotil amatérským okem tratě v Ochoze lyžař Petr Nový ze Žďáru. Na Silvestra v publiku prý nebude chybět.

Otázkou je, zda to nebude v dohledné době naposled. Nové Město ani Praha totiž v Tour de Ski na další období nemají pevné místo v kalendáři. „Bude to boj, abychom Tour udrželi,“ uvedla například čestná předsedkyně Pražské lyže a olympijská vítězka Kateřina Neumannová.

Novoměstští před časem avizovali, že jim Tour de Ski v termínu na přelomu roku nevyhovuje. "Na kalendářním mítinku v Curychu jsme nabídli, že závod Tour de Ski vyměníme za nějaký jiný v lednovém nebo únorovém termínu. Ten na přelomu roku je pro nás nevýhodný,“ dodává Petr Honzl.

Důvody jsou pochopitelné. Na Silvestra a zejména na Nový rok řada fanoušků zůstane raději u televize a především: ke konci kalendářního roku mívá Nové Město dost často problémy s nedostatkem sněhu.

----------------

Vše o Zlaté lyži najdete ZDE