„Tuto akci pořádáme každý rok a schází se nám spousta lidí. Kdo dnes přijel, užívá si nejen zasněžený svah, ale také jitrnice, jelítka, čerstvé škvarky, zabijačkovou polévku, ovar a další pochoutky, které klasická zabijačka nabízet má," pověděl Jiří Novotný, předseda Ski klubu Velké Meziříčí, jež provozuje vlek na Fajtově kopci.

„Stahujeme sádlo, nakrájíme na špalíčky a dáme vyškvařit tady na pánev. Je to trochu ztuhlé, přimrzlo," usmíval se při práci František Jurek z pořadatelského týmu. Ostří svého nože vyzkoušel den předtím na vlastní kůži, proto palec jeho pravé ruky „zdobila" červená náplast.

„Všechna pravidla a zákony Evropské unie splňujeme, dovezli jsme hotové půlky, vše veterinárně prohlédnuté a označené a tady na místě už jenom zpracováváme pro ukázku," vysvětlil Jurek.

Vepřovým dobrotám neodolala například skupinka, která do Velkého Meziříčí přijela oslavit čtyřicáté narozeniny kolegy z práce. „Koupili jsme si jitrnici, jelítko, zelíčko a brambor, a je to vynikající, perfektní," pochvaloval si Roman Kuchař z Brna, který si zabijačku dopřeje sice jenom tak jednou do roka, zato si na ní vždy pochutná. „Přenocovali jsme tu, naobědváme se a pojedeme domů," dodal Kuchař.

Nejen chuťové buňky, ale také uši si přišly v sobotu na své. Příchozím totiž zahrála partička KOPR band. „Je to zkratka našich jmen. Bubeník je Koky, kytarista je Pietro a já jsem Rosťa. Hrajeme takové lidové, zlidovělé písničky, i některé moderní, říkáme tomu folklor z Vysočiny," vysvětlil primáš Rostislav Pátek.