„Zastavuje mě mnoho lidí, kteří se doma domluvili, že také přispějí, zda je ještě možné schod zakoupit. Všem těmto chci tedy vzkázat, že jich je volných už jen několik a bylo by tedy dobré si pospíšit," uvedl předseda velkomeziříčského Ski klubu Jiří Novotný.

Volných schodů, po kterých budou návštěvníci už brzy stoupat na rozhlednu ve Velkém Meziříčí, rychle ubývá. Zájemci jejich koupí přispívají do sbírky na výstavbu vyhlídkové věže, za odměnu pak budou uvedeni na nerezových tabulkách přímo na jednotlivých schodech.

Svá jména na schodišti najdou ti, kteří věnují alespoň dva tisíce korun. Kdo přidá o tisíc více, může si navíc vybrat i konkrétní schod.

V obou případech budou mít dárci desetiletý volný vstup na rozhlednu, a to v doprovodu až čtyř osob. Do samotné sbírky je však možné darovat jakoukoliv částku.

596 metrů

„Všem, kteří nám přispěli, jsem již děkoval mnohokrát a musím to udělat znovu. Finanční podpora je pro nás zásadní, protože, jako u každé stavby, se na poslední chvíli ukáže něco, s čím se nepočítalo a co je nutné dodělat a zaplatit. Věříme, že s vaší pomocí se na začátku léta podíváme, jak vypadá naše město z 596 metrů nadmořské výšky," řekl Jiří Novotný. Případní dárci si mohou schody rezervovat na recepci Hotelu Pod Zámkem v Radnické ulici.

Na Fajtově kopci už nyní stojí téměř dokončená obslužná budova rozhledny. Zbývá ji opláštit a vybavit interiéry.

Členové Ski klubu nakonec ustoupili od původního záměru, upravit povrch rozhledny, která bude mít tvar šroubovice DNA, pomocí zinku. „Bojovali jsme za něj do poslední chvíle, zejména proto, že zinkovna je přímo v Meziříčí. Zásadními odpůrci však byli statici, kteří to nakonec zamítli. Při žárovém zinkování by se podle nich mohla změnit pevnost oceli a především tvary jednotlivých dílů. Nezbylo tedy, než se smířit s nátěrem," vysvětlil Novotný.

S montáží věže se začne, jakmile to počasí dovolí. „Zatím na kopci leží asi metr sněhu a pořád máme skvělé podmínky pro lyžaře i snowboardisty. Fajťák zcela jistě pojede do neděle 15. března," uvedl předseda lyžařského klubu Jiří Novotný.

Než skončí letošní lyžařská sezona, návštěvníci se mohou těšit na několik sportovních akcí. V prvním březnovém týdnu bude Fajtův kopec od úterý do čtvrtka hostit krajské přebory škol v obřím slalomu, a to jak na lyžích, tak na snowboardu. Ve stejné disciplíně se pak v sobotu 7. března závodníci utkají o Lyžařský pohár Vysočiny.

Druhou březnovou sobotu Ski club pořádá tradiční karneval na sněhu kdo přijde v masce, může lyžovat zdarma. Odpoledne budou následovat snowboardové, freestylové závody s firmou Horsefeathers. „Pro lepší náladu bude v sobotu hrát živá hudba. Večer se návštěvníci mohou těšit na celonoční lyžování, takzvanou čtyřiadvacítku. Ta v neděli 15. března v odpoledních hodinách přejde do tradičního a velice oblíbeného závodu water slide čili přejezdu vodní hladiny. Přímo na sjezdovce vytvoříme cca pětimetrový bazén plný vody a úkolem soutěžících je přejet ho na lyžích nebo snowboardu," řekl Jiří Novotný.