Jen technický sníh

Vlekaři se zatím museli spolehnout výhradně na technický sníh, protože zatím meteorologové hlásí jenom mrazy, vydatnou sněhovou nadílku nikoliv.
„Alespoň že mrzne. Zasněžujeme každou noc, zatím máme od třiceti do šedesáti centimetrů sněhu a potřebujeme pokrýt ještě boční části sjezdovky, abychom mohli zprovoznit také dětské lano,“ informoval správce novoměstské sjezdovky na Harusově kopci Karel Klapač.

První den letošní lyžařské sezony, který se odehrál v neděli, na novoměstskou sjezdovku „zaútočily“ stovky nedočkavých lyžařů, což se projevilo i na čekací době u sedačkové lanovky.

„Jezdilo se krásně, na sluníčku bylo docela teplo, ale na vlek jsem stála patnáct až dvacet minut a docela mě už zábly nohy,“ vzpomněla brněnská lyžařka Dana Lisovská.

„Čekací doby se postupně upraví. To byl ten prvotní nápor, kdy měli lidé volno a konečně si letos mohli zalyžovat,“ dodal Karel Klapač. V průběhu dalších dní se sjezdaři a snowboardisté rozptýlí i na další již zprovozněné lyžařské svahy.

V úterý spustili provoz vleku v Dalečíně. „Otvírací dobu máme od devíti do devatenácti hodin, ale o svátcích to zřejmě bude i déle,“ poznamenal jednatel provozující společnosti Interski Ivo Doležal.

O prázdninách déle

O něco déle chtějí mít o vánočních prázdninách otevřeno i na velkomeziříčském Fajtově kopci. „Do 4. ledna vlek pojede od 8 do 21 hodin, pak se vrátíme k obvyklé provozní době,“ uvedl za provozovatele sjezdovky Jiří Pálka. Dodal, že v současné době je na svahu deset až padesát centimetrů technického sněhu a sněžná děla jsou v nočních hodinách i nadále v provozu.

Provozovatelé sjezdovek doufají v lepší sezonu, než byla v loňském a předloňském roce. Meteorologové zatím hlásí pro ně i pro lyžaře potěšující zprávy.

„Do konce roku můžeme očekávat slunečné počasí, jen ojediněle zataženo nízkou oblačností a mráz,“ uvedla Dagmar Honsová z agentury Meteopress.
Od Nového roku začne oblačnosti přibývat a objeví se také sněhové srážky. Teploty se v prvním lednovém týdnu mají pohybovat ve dne těsně pod bodem mrazu, v noci poklesnou až k minus osmi stupňům Celsia.