„Josef Věromír Pleva k Radňovicím patří, nějaký čas tu žil a chodil zde i do školy. Jeho kniha Malý Bobeš je z velké části autobiografická, a proto také byla část filmu natáčena právě tady,“ uvedl důvody vytvoření pomníčku jeho zhotovitel.

Spisovatel prožil část svého dětství v Radňovicích v domě číslo 31, kam se jeho rodina přestěhovala, když mu bylo jedenáct let. Malý Bobeš z knížky pro děti žil v Radobylicích, takto Pleva přejmenoval pro své knižní zpracování Radňovice. Filmová adaptace režiséra Jana Valáška takřka přesně kopíruje knižní předlohu. „Zatím jsem nevypátral chlapce, který hrál malého Bobše, ale rád bych ho poznal,“ poznamenal tvůrce památníčku.

Ti, kteří by chtěli památníček vidět na vlastní oči, musí své kroky zamířit nejprve k již zmiňované Lurdské jeskyni. Ukazatelé, které je na místo zavedou, jsou umístěny hned u hlavní silnice vedoucí ze Žďáru nad Sázavou do Nového Města na Moravě. Památník připomínající malého Bobše je jen o pár metrů dále od sakrální stavby. „Lurdská jeskyně byla přáním mé manželky. Lidé se u ní často zastavují, v pamětní knize bývá okolo tří set zápisů ročně,“ poznamenal tvůrce turistických zajímavostí.

„Takové věci mě baví. Na dvorku mám spoustu dalších „nesmyslů“, jak říká moje manželka,“ dodal s úsměvem Jarolím Dostál.