„Charita prostřednictvím svých poraden zaznamenává alarmující nárůst rodin, které se dostávají do dluhových pastí,“ informoval ředitel Diecézní charity Brno, pod kterou spadá i Oblastní charita Třebíč (OCHT), Oldřich Haičman.

V posledním desetiletí se obrátil trend, kdy si lidé na místo šetření berou půjčku. „Starší generace byla zvyklá si na danou věc ušetřit a teprve poté si ji koupit. Pokud si někdo vezme půjčku na bydlení, tam je to na místě. Není dobré si brát půjčky na Vánoce, dovolenou nebo novou televizi. Pokud na to nemám, musím si to na chvíli odepřít,“ řekla Jana Karasová z OCHT.

Hlavní radou, na které se shodují všichni odborníci, je, aby lidé ke svým dluhům přistupovali aktivně. „Problém je, že lidé pokud se do těchto problému dostanou, jej neřeší. Nereagují na telefonáty, nekomunikují s věřiteli a tím celou věc ještě zhoršují,“ dodala Karasová.

Lepší trend

Nárůst klientů však může znamenat i větší počet lidí, kteří k této problematice přistupují aktivněji.

Na Občanskou poradnu v Třebíči se obrací s dluhovou problematikou asi třicet nových klientů měsíčně.

„Největší nárůst zájmu klientů o tuto problematiku jsme zaznamenali v uplynulých dvou letech. V letošním roce s radostí sledujeme úbytek dotazů s dluhovou problematikou a trend klientů informovat se raději preventivně, než se stane problém,“ uvedla ředitelka poradny Hana Chloupková.

Zvýšil se také počet jejich klientů v exekuci a klientů, kteří se zajímají o institut oddlužení a o své možnosti.

„Klienti se zdají být celkově aktivnější při řešení své situace než v uplynulých letech,“ dodala ředitelka.

Pomoci s tím, aby tento trend pokračoval chtějí poradna i charita.

Charita při kampani Záchranné lano z dluhové pasti, která měla za cíl upozornit na problém zadlužování ve společnosti, informovala i o plánovaném otevření poradny, která se bude tímto problémem zabývat.

„Od července otevřeme poradnu, kde chceme pomáhat lidem, kteří mají problémy s dluhy, aby udělali, co nejvíce kroků k tomu, aby se z dluhové pasti dostali,“ informovala Karasová. Fungovat by měla ve středisku Ruth Třebíč.

Občanská poradna v rámci svého programu Finanční gramotností proti dluhové pasti uspořádá v letošním roce čtyři semináře na téma dluhového poradenství. A otevře nové kontaktní místo v Moravských Budějovicích.