Někdy může zákeřná nemoc, která se v počátečním stadiu jeví jako chřipka, skončit i smrtí postiženého. „Strýc po encefalitidě zůstal na vozíčku. Celý život se pohyboval v přírodě, byl zemědělec, a klíšťata nikdy moc neřešil. Kvůli jeho nepohyblivosti pak musela rodina nechat upravit dům na bezbariérový a teta odešla z práce, aby se o manžela starala. Po pěti letech rehabilitací se strýc s oporou postaví a ujde i pár kroků, ale lepší už to prý nebude. Pro něj i jeho nejbližší je to neštěstí, navíc, když už dnes ví, že se tomu dalo očkováním předejít,“ popsala Hana Dostálová z Nového Města na Moravě. Žďársko navíc patří k oblastem s přírodními ohnisky nákazy, kde se infikovaná klíšťata vyskytují ve velkém.

„Ve žďárském okrese jsou dvě, na Bystřicku podél řeky Svratky a v okolí přehrady ve Víru směrem na Brněnsko a na Velkomeziříčsku kolem řek Oslavy a Balinky,“ přiblížila vedoucí žďárské epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová. I v loňském roce se převážná většina nemocných nakazila právě tam. „Loni bylo o něco více nakažených než v předchozích letech, celkem čtyřiadvacet, bylo to spojeno i s podzimem, kdy ve velkém rostly houby, a hodně nákaz bylo právě z oblasti Bystřicka,“ potvrdila Mašová. V roce 2016 epidemiologové evidovali 20 nemocných, o rok dříve čtrnáct a v roce 2014 deset.

Jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě je zatím očkování. Na nadstandardní vakcínu přispívají některé zdravotní pojišťovny. Skládá se ze tří dávek, pak se pravidelně přeočkovává po třech, anebo po pěti letech – podle věku očkovaného. Dávka i s aplikací vychází zhruba kolem osmi či devíti stovek. „Po první dávce následuje za měsíc až tři měsíce další, přeočkování se provádí po devíti až dvanácti měsících po druhé dávce,“ uvedl lékař žďárského očkovacího centra pracovní a cestovní medicíny v objektu žďárské hygienické stanice Miroslav Kříž. Tam aktuálně jedna dávka včetně aplikace vychází na 900 korun.  „Po druhé dávce je v organismu hladina protilátek proti viru 97 až 98 procent, po třetí dávce je to 99 procent a přetrvá minimálně tři roky,“ uvedl Kříž.

Ačkoliv chladné měsíce roku jsou pro vakcinaci nejvhodnější, protože klíšťata se v přírodě nevyskytují a člověk se tak mezi první a druhou vakcínou nemá možnost s virem setkat, očkovat se dá po celý rok. „Při zrychleném očkování se druhá dávka aplikuje po dvou týdnech po první a třetí od pěti měsíců do jednoho roku po druhé injekci,“ dodal lékař.

Další nebezpečnou chorobou, kterou se člověk může nakazit od klíšťat, je lymeská borelióza. Zrádná je i tím, že proti ní není očkování, ačkoliv i tato nemoc může způsobit trvalé zdravotní následky. Navíc klíšťata promořená borreliemi se nacházejí všude., takže nákaza je častější. Důležité je místo přisátí parazita po několik týdnů sledovat a v případě, že se kolem něj vytvoří červená skvrna, vyhledat lékaře. Skvrna se však vždy objevit nemusí. Pokud se v následujících týdnech u člověka vyskytne teplota, bolesti hlavy či kloubů, je třeba navštívit lékaře a na možnost nákazy upozornit. „V roce 2016 jsme evidovali 193 nákaz boreliózou, loni jich bylo 184, ale seznam není konečný, některé loňské případy se ještě došetřují,“ doplnila Renée Mašová

Nemoci přenášené klíšťaty

Borelióza

Lymeská borelióza se nejčastěji projeví červenou skvrnou o průměru asi pět centimetrů v místě přisátí klíštěte (ale ne vždycky), poté bolestí hlavy a kloubů a únavou – neléčená zapříčiňuje postižení nervového, kardiovaskulárního či kloubního systému, někdy i trvalého charakteru.Léčí se antibiotiky, pro lidi dosud neexistuje očkování.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida se v první fázi jeví jako chřipka. Druhou fázi virového onemocnění charakterizují vysoké horečky, bolesti hlavy, zatuhnutí šíje, poruchy orientace a paměti, přičemž je nutná hospitalizace v nemocnici a následně i dlouhá rekonvalescence. Nemoc může trvale poškodit nervovou soustavu, není vyloučeno ochrnutí, ohluchnutí, apod., statisticky jedno procento nemocných umírá. Proti nemoci existuje vakcína.

Počet případů klíšťové encefalitidy na Žďársku

2010 – 14 případů
2011 – 29
2012 – 18
2013 – 14
2014 – 10
2015 – 14
2016 – 20
2017 - 24