Růst nastal na území kraje poprvé od února. Podle údajů, které dnes v pondělí 8. srpna zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí, se zhoršení v červenci týkalo všech pěti okresů Vysočiny.

Ke zvýšení nezaměstnanosti přispělo ukončení jarních sezonních prací. "To se týká hlavně prací v zemědělství, lesnictví a v obcích," řekl ČTK analytik úřadu práce v Jihlavě Pavel Literák. Na úřadech práce v kraji přibyli i učitelé a pracovníci ze školství, čerství absolventi škol, sociální pracovníci a ženy pečující o děti.

Největší příliv nezaměstnaných v kraji nastal v minulém měsíci na Třebíčsku. Míra nezaměstnanosti stoupla o 0,7 procentního bodu na 11 procent, což je nejvyšší hodnota v kraji. Koncem července tak na Třebíčsku hledalo nové místo přes 6600 lidí. Na Žďársku a na Havlíčkobrodsku se nezaměstnanost ve srovnání s červnem zvýšila shodně o 0,4 procentního bodu a na Jihlavsku a Pelhřimovsku o 0,2 procentního bodu.

"V následujícím období očekáváme mírný nárůst nebo stagnaci nezaměstnanosti," řekl Literák. Firmy vykazují přes léto menší aktivitu kvůli dovoleným. Úřad práce také očekává příchod dalších absolventů škol.

Celá Vysočina na tom v polovině léta byla i tak lépe než ve stejné době loni, kdy míra nezaměstnanosti činila 8,9 procenta. Počty lidí hledajících práci byly před rokem vyšší zhruba o 1200. O něco lepší je nyní i nabídka pracovních míst. Úřad práce na Vysočině evidoval koncem minulého měsíce 1389 volných pracovních pozic, což je meziroční nárůst o 236 míst.

Boj o pracovní místa je největší na Třebíčsku, kde koncem července připadalo na jednu volnou pozici skoro 28 uchazečů. Na Havlíčkobrodsku to bylo 19 lidí, na Žďársku 18 a na Jihlavsku 14. Pod republikovým průměrem, který se pohyboval mezi 12 a 13 lidmi, se na Vysočině drželo jen Pelhřimovsko. O jednu pracovní příležitost se tam v minulém měsíci ucházelo osm lidí.

V celém Česku byla míra nezaměstnanosti na konci letošního července 8,2 procenta, zatímco v červnu činila 8,1 procenta. Zvýšení počtu nezaměstnaných bylo zaznamenáno v 66 okresech.