Reálné příjmy v kraji se ale kvůli vysokému růstu spotřebních cen zvýšily ve skutečnosti jen o 1,2 procenta.

A jak je možné, že platy rostou i přes hospodářskou krizi? „Zásadní úlohu v tom hrají odbory, které mají silnou pozici při vyjednávání. Smlouvy s vedením firem podepisují i na několik let dopředu a zaměstnavatelé je pak musí dodržovat,“ vysvětlil jihlavský sociolog Daniel Hanzl s tím, že hospodářská krize nemá na zvyšování mezd vliv i z toho důvodu, že Česká republika má silný sociální stát.

„Vyplácí různé dávky a uděluje výhody či úlevy. Neupadá proto do takové krize jako Amerika,“ doplnil sociolog Hanzl.

Letošní růst mezd na Vysočině je zatím stejný jako celorepublikový průměr. V obou případech se tedy platy lidem zvýšily asi o patnáct set korun.

Přesto jsou mzdy v kraji Vysočina nižší. Průměrný plat v našem státě je totiž 23 144 korun, tedy o 2840 korun více než v kraji.

Až o osm procent se letos zvedly mzdy také zaměstnancům novoměstské společnosti Medin, která vyrábí lékařské nástroje. „Plat stoupnul o pět až osm procent, podle pozic. Kolektivní smlouvu jsme podepsali do 31. prosince 2008. Letos ale využijeme možnosti jejího prodloužení až do 31. března 2009. Bude se tu totiž měnit majitel, proto nevíme, co nás čeká. O dalším možném zvyšování tak začneme jednat až po Novém roce,“ řekl vedoucí odborů Miloš Brabec.

Jaký bude další vývoj mezd lze podle odborníků jen velmi těžko odhadovat. „Bylo by to věštění z křišťálové koule. Na velké firmy v kraji může přijít útlum a mzdy se zase sníží,“ sdělil sociolog Hanzl.

------------

Průměrná mzda

Vysočina
2007 18 815 korun

2008 20 304 korun

Česká republika

2007 21 446 korun

2008 23 144 korun

Zdroj: Český statistický úřad